Eind 1985 kon gedeputeerde Haks de nieuwe bibliotheek aan de Kastanje laan openen In zijn rede sprak hij van een schitterende accommodatie. LLWij zijn hier bijeen in een wat ik zon willen noemen een brok gemeenschaps zin. De gedeputeerde constateerde dat het gemeentebestuur van Sint- Pancras zich niets heeft aangetrokken van een zijns inziens noga! rigoreus snoeiende rijksoverheidmaar dat menintegendeel juist heeft doorgezet om dat, wat men zag als een noodzakelijke voorziening, ook gerealiseerd te krijgen. De gemeente had gezocht naar enkele 'potjes'. Zo was bewerkstelligd dat het een leerling-bouwplaats was, bouwvakkers in opleiding konden er praktijkervaring opdoen en dit leverde 7500,-- subsidie op (Tien jonge werkloze bouwvakkers vijf leerling-metselaar en vijf leer ling-timmerman werkten ruim een halfjaar onder leiding van ervaren krachten en na afloop van het project vonden ze op één na een vaste baan) Verder was er een bedrag van 47000,-. beschikbaar gesteld door de Eu ropese Gemeenschap. Haks besloot met te stellen dat Pancras er met deze biblioheek een kwali teitsvoorziening bij had gekregen, waarop men terecht trots kon zijn en waarmee iedere burger winst kon doen. Met de opening van een eigen bibliotheekgebouw kwam ook de eerste professionele medewerker binnen de poort in de persoon van Wim Koel. Hij kreeg de taak leiding te geven aan twee bibliotheken, die van Zuid- Scharwoude en die van St. Pancras. Voor een goed functioneren van de bieb bleef de steun van een aantal vaste vrijwillige krachten meer dan nodig. Dank zij hun inzet had men de bevol king steeds van lectuur kunnen voorzien en bij de komst van professionele ondersteuning bleef de hulp van vrijwilligers onontbeerlijk Ook werd toen het leesgeld per boek vervangen door een vaste contributie. Als lid van de bibliotheek had iemand het recht, onder bepaalde voorwaar den, boeken te mogen lenen. 48

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 52