In februari 1904 benoemde het bestuur de heer P Gootjes tot voorzitter van de jonge bank In 1911 vertrok burgemeester Smit naar Steenderen In zijn plaats werd meester J ten Hoeve kassier van de bank en ging deze op Bovenweg 70 kantoor houden. Als hoofd van de school wist Ten Hoeve van de moeilijkheden van een jon ge onderwijzeres aan zijn school: De uit Haarlem afkomstige juffrouw Bood slaagde er niet in een geschikt kostadres te vinden Hij bood haar aan bij hem in huis te komen, maar dan moest het schoolhuis wel iets worden ver groot. Toen hem vervolgens de baan van kassier werd aangeboden vroeg Ten Hoeve aan het bestuur of dit de woning wilde vergroten met een aan bouw. Zelf bood hij aan de helft van de kosten voor zijn rekening te nemen Dat gebeurde: aan de achterkant werd een kantoor bijgebouwd met daarbo ven een slaapkamer Boven aan de trap naar de zolder kwam een stevig luik dat met enige gren dels afgesloten kon worden. Verder werd er, hoog boven het schoolplein een draad naar de buren gespannen indien er onraad was moest een druk knop worden gehanteerd en vervolgens ging de 'noodbel' bij de buren over. Op een avond in de week kwamen de klanten aan de achterdeur en konden ze zo bij de meester binnen gaan Het bankwezen bestond hoofdzakelijk uit het innemen en administreren van spaargelden en het verstrekken van tuinderskredieten. Een krediet werd niet zomaar verstrekt. Er moest voldoende onderpand of borg aanwezig zijn en daarnaast moest het bestuur met de lening instemmen In die tijd hanteerde men andere normen dan tegenwoordig: het kon de godsdienst betreffen en een samenwonend persoon kwam naar alle waarschijnlijkheid ook niet in aanmerking. Van Ten Hoeve is bekend dat hij iemand toevoegde: "Wat, wil jij geld le nen, jij bezit toch genoeg om dat zelf te betalen Dat de transacties langzamerhand toenamen blijkt uit het bestuursvoorstel, gedaan op de ledenvergadering van 1933 om voor de direct opvraagbare spaargelden de rente te bepalen op 3 en voor vast belegde gelden op 4'/2 en om op voorschotten 516% en voor in rekening courant opgeno- 24

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 28