De Municipaliteit van St. Pancras kreeg nog een aparte aanschrijving van het Departementaal bestuur, want er was geklaagd over een langs de weg liggend dood paard. De Municipaliteiten van de steden en dorpen in het Departement van Texel ontvingen in de laatste week van oktober een brief van het Departementaal Bestuur. In het kort was de inhoud van de brief: Ons leger heeft dringend versterking nodig. Iedere grondvergadering moet daarom drie mannen aanwerven. Ze mogen geen lichamelijke ge breken hebben en niet jonger dan 18 en niet ouder dan 48 jaar zijn. Voor iedere man die een gemeente aanwerft, ontvangt de gemeente 10 ducaten, waarvan 8 voor de man en 2 voor de gemeente zijn Verder wordt voor iedere man het gewone handgeld van 6 ducaten ge geven, waarvan de man er 5 ontvangt en de gemeente 1 Veel municipaliteiten zuchtten toen ze deze opdracht ontvingen: "Ook dat In de allereerste plaats lagen de vrijwilligers niet voor het opscheppen En dan, er werd aan de gemeenten wel per aangeworven persoon 3 ducaten beloofd, maar wanneer kregen ze die En wie moest op het moment van aanwerven, de betrokken man betalen 9 Juist: de gemeente. Maar de ge meente had het niet. 161 of gedeeltelijk zichtbaar w aren en dus niet voldoende toegedekt. Het be stuur maant plaatselijke besturen dat lijken goed in de grond w orden be graven en met een behoorlijke laag aarde w orden toegedektzodat deze als het eens hard waaitniet bloot komen. (Ons land was toen in 124 kiesdistricten verdeeld en elk kiesdistrict telde 30 grondvergaderin gen (stembureaus). Alkmaar had 16 grondvergaderingen. Pancras en Oudorp als vrij kleine dor pen ormden samen één grondvergadering, een groter dorp als Broek op langedijk was een grondvergadering.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 165