Of men verlicht adem haalde toen het Engels - Russische leger weer was ingescheept, moet betwijfeld worden Men was bij lange na nog niet uit de problemen, want er was bittere armoe om niet te zeggen honger en dat, terwijl de winter nog moest beginnen Enkele geluiden Reeds op 30 oktober, het invasieleger was nog niet eens ingescheept, kwam uit Schoorl het bericht dat de meeste huizen leeg stonden, de bewoners waren voor het oorlogsgeweld gevlucht. En de weinige nog overgebleven huishoudingen hadden het bitter arm en geen voedsel in huis. De Municipaliteit van Schoorl vroetï het Departe mentaal Bestuur deze mensen brood en vlees te verstrekken en tegelijk vroegen ze dit ook te geven aan de nog in Groet aanwezige burgers. Hun Municipaliteit was ook gevlucht en die van Schoorl trok zich ook het lot van deze mensen aan. Uit Schermerhorn kwamen dezelfde geluiden als uit Schoorl Op 22 november werd uit Koedijk gemeld dat de inwoners door de oor logsrampen zo waren verarmd dat ze ondersteund moesten worden uit de armenkassen. Daarin was bij lange na niet genoeg aanwezig om aan alle nood te voldoen. De vraag van Koedijk was: Departementaal bestuur, wilt U de zorg voor 40 verarmde gezinnen met totaal ongeveer 100 personen (waarbij twee kinderen voor één persoon werden gerekend), op U nemen Op 5 december kwam uit St. Pancras een brief, waarin werd verteld dat tengevolge van de oorlogsrampen er grote nood was ontstaan en men vroeg ook daar om van hogerhand aan de armen porties brood en vlees te ver strekken. Steeds antwoordde het bestuur op deze verzoeken: Verstrek zo spoedig mogelijk nadere gegevens van de betrokken gezinnen en vermeld vooral de leeftijd van hen. Bij de uitdeling moet U er op toezien dat zonder aanziens des persoons wordt gehandeld en dat de bedeling op de juiste plaats komt. 156

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 160