ring hadden schuldig gemaakt; hebbende de vierde zich schuldig gemaakt aan gehoudene correspondentie met den vijand, vergezeld van de nadrukkeliikste poging om denzelven te ondersteunen. en deze inleiding werd gevolgd door het vonnis Op 26 september werd het vonnis te St. Pancras voltrokken. Op 1 oktober werd uit Enkhuizen gemeld: "Toen men hier de tiiding kreeg van het fusilleren van de bekende Zeeger Davids uit Venhuizen ontvlamde de woede van het Oranje gemeen in een hevige woede tegen de Patriotten. En Willem Giesz 9 Officiële berichten vermeldden dat hij uit ziin gevangenis wist te ontsnap pen. Er is nog een verhaal in omloop. Men vertelt dat Zeeger. nadat hii veroordeeld was nog naar huis mocht gaan om afscheid te nemen van zijn gezin. Dit werd hem toegestaan omdat hij op erewoord had beloofd terug te zullen gaan naar zijn gevangenis. Of dit verhaal waar is Het werd in ieder geval voor waar verteld. Maar het wordt nergens in de stukken vermeld. In die dagen waren de tegenstellingen vrij groot, stonden de Patriotten en de Prinsgezinden fel tegen over elkaar. Men was van mening, en terecht, dat er een oorlogstoestand was ontstaan. De straffen logen er niet om. Dat bleek ook toen na de panische vlucht op 10 september een sergeant hiervan de schuld kreeg en deze nog dezelfde dag te St. Pancras 'voor de kop werd geschoten'. De in Alkmaar aanwezige Franse generaal Brune zal er beslist niet mee in hebben gestemd dat de in zijn ogen verraderlijke figuur enige tijd uit zijn gevangenis werd ontslagen met het risico dat men hem nooit meer terug zag. Of Zeeger dus echt nog in Venhuizen is geweest 154

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 158