In de nacht vóór en de vroege ochtend van de 8C oktober verliet het inva sieleger Alkmaar. Tussen acht en negen uur 's morgens reden de eerste Franse ruiters de stad weer binnen. Het oranje, dat gedurende twee dagen volop zichtbaar was, werd plotseling onzichtbaar De vrijheidsboom werd weer geplant en de op de torens staande vlaggen verwisseld. Franse- en Bataafse troepen kwamen aan de zuidkant Alkmaar binnen en verlieten dit in allerijl aan de noordkant in de richting van Koedijk, St. Pan- cras en Schermerhorn en deden zo een poging hun terugtrekkende vijanden aan te vallen. Het gelukte hun enkele honderden gevangenen te maken Alkmaar kreeg weer te maken met een zware inkwartiering Er stonden in Alkmaar 1821 woningen, waarvan 145 als bouwval leeg stonden, 200 ongeschikt waren, in 276 werden 443 officieren ondergebracht en in 1200 werden 4924 soldaten gelegerd. (300 met 2 man, 600 met 4, 200 met 6 en 100 met 8 soldaten) De Engelsen en Russen trokken terug naar hun verdedigingswerken bij de Zijpe. Vervolgens ontstond er een soort pat-stelling. Om deze te doorbre ken bood York omstreeks 20 oktober aan de Bataafse Republiek te verla ten en de 8000 krijgsgevangenen hun vrijheid te geven en deed hij daarbij nog enkele andere toezeggingen in ruil voor een vrije aftocht. Ook uitte hij een aantal dreigementen, voor het geval niet op dit aanbod werd ingegaan. De Fransen stemden in met de vrije terugtocht In Alkmaar werd gefluisterd dat Brune gezwicht was voor Engels kapitaal... Omstreeks 20 november verdwenen de laatste manschappen van het inva sie- leger uit ons land. Nadat het gevaar was geweken, keerde het Departementaal Bestuur van Texel terug naar Alkmaar. Aanvankelijk werd ijverig onderzoek gedaan 149

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 153