Hij zag er geen gat meer in: Eerst was de stad vol Frans-Bataafse troepen en werd geregeld van hem gevorderd voor eten en drinken voor mens en dier te zorgen. Nu vroegen de Engelsen hetzelfde en hun requisitiën logen er niet om. Op 4 oktober vorderden ze reeds: 3000 broden van elk 3 Engelse ponden zwaar 1000 zakken haver van 150 pond 1000 flessen brandewijn 200 wagens, elk met 2 paarden 60000 pond goed hooi. De volgende dagen werden de vorderingen nog hoger: het aantal te leveren broden steeg tot 10.000 a 15.000 en de andere hierboven genoemde vorde ringen vertoonden ongeveer een gelijke stijging. Door het zware beslag dat eerst de Fransen op de in de stad aanwezige voorraden hadden gelegd en vervolgens de Engelsen waren deze volledig uitgeput, terwijl er door de oorlogstoestand uit het zuiden van Holland niets werd aangevoerd, waarmee de voorraad kon worden aangevuld. De president was bang, als patriot, van kwade trouw te worden beticht, maar werd vooralsnog op zijn post gehandhaafd. Zowel in Alkmaar als elders maakten de Engelsen zich onbemind door hun hoge vorderingen. Ook viel er op hun gedrag wel eens wat aan te merken: het onteren van vrouwen en nachtelijke diefstallen kwamen voor. Soms ontstonden er vechtpartijen tussen rovende soldaten, die elkaar de buit betwistten. Het gerucht ging dat de Engelse aanvoerder, de hertog van York, geregeld dronken was en af en toe laveloos op zijn 'logeeradres' werd binnen gedra gen. De man had een erg rood hoofd. Vermoedelijk werd dit veroorzaakt door het overmatig drankgebruik. Alkmaarse straatjongens scholden hem daarom uit voor "Koeienkop York, menend dat ze hem iets vriendelijks toeschreeuwden, pleegde dan vriendelijk buigend "Thank You 1" te zeggen. blz. 147 Engelse troepen legeren zich in de duinen bij Egmond. Gezien de rijen doods kisten die her en der verspreid in de duinen staan, waren de verliezen groot. 146

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 150