In Heiloo werd de vrijheidsboom verbrand maar werden geen vlaggen uit gestoken. In Limmen deed men helemaal niets en in Avenhorn liet men, hoewel het dorp gedurende drie dagen door de Engelsen was bezet, de vrijheidsboom staan. Uit St. Pancras werd geen bijzonders gemeld, dus zal men hier beslist niet meer hebben gedaan dan het weghalen van de vrijheidsboom en een enkele uitgestoken vlag, want Engelsen in het dorp en een Erfprins in de stad zal de bevolking van Pancras wel tot enige voorzichtige daden hebben ge bracht. Bij de Engelsen bevond zich ook de Erfprins,(de latere Koning Willem I). Op zaterdagmiddag 6 oktober liet de Prins weten dat hij van plan was de volgende dag een kerkdienst in de Grote Kerk bij te wonen Hij zou om half tien naar de kerk gaan en wenste dat voor de dienst begon, de klokken weer zouden worden geluid zoals dat voor 1795 de gewoonte was. De dienst mocht niet te lang duren, want de Engelse opperbevelhebber, de hertog van York, was van plan om twee uur later een Engelse dienst in dezelfde kerk bij te wonen. Bovenstaande boodschap werd verteld aan de bij de Prins ontboden presi dent van het stadsbestuur. De Engelsen waren van plan om de president te vervangen door een Oran jeman, maar hadden daarvoor nog geen tijd gehad. Vandaar dat de Patriot tische bestuurders was gevraagd om zolang nog de zaken waar te nemen. De president zei bij die gelegenheid, dat hij graag vervangen wilde worden. 145 28 nov. 99 Oudorp Op uw verzoek hebben wij nauwkeurig nagegaan of er tijdens de En gels Russ. Bezetting personen zijn geweest die eenig misdaad tegen de bataafse republiek hebben gedaan: oproer en of geweld. Niemand maakte zich hier schuldig aan eenig misdaad legen het Bataafs gezag. Wat de vlag op de toren betreft, dit is gebeurd uit voorzichtigheid van onze municipaliteit. Dit in navolging van Alkmaar en ons omringende plaatsen. Toen hier een groot aantal vijandelijke troepen gedurig pas seerden en in veel van onze huizen hun intrek namen, leek het ons be ter en voorzichtiger om dit maar te doen.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 149