Enkele merkwaardige gebeurtenissen zijn: Nadat de Russen op 18 sept. ontscheept waren, kregen ze op 19 sept. bevel om de Franse voorposten aan te vallen. Dit de- de?! ze op de ochtend van de 19e met een onverwachte aanval. De niet zo sterke Franse voorposten trokken daarop terug op Bergen. Daar werd de orde hersteld en viel vervolgens het gehele daar aanwezige Franse leger op de vijand aan. 's Morgens om 8 uur was het gehele Russische leger weer op de terugtocht. De gevechten duurden tot de avond door. Er werden veel Russen krijgsgevangen gemaakt, 's Avonds waren hier reeds 80 Rus sische en meer dan 1200 Engelsen gevangenen en een aantal gewonden dat op 700-800 wordt geschat. Er zijn heel veel Russen gesneuveld. Achter Bergen liggen de lijken 3 tot 4 hoog op elkaar gestapeld en de wegen zijn zo vol, dat rijtuigen elkaar niet kunnen passeren. Ook de Russische Opperbevelhebber is gevangen genomen, reeds een oud man, wel 70 jaar oud, ook werden een luite nant-kolonel en veel officieren gevangen genomen. Me?i heeft 21 kanonnen op de vijand veroverd en 3 vaandele?i: zwart - geel met een dubbele adelaar. De rest van de Russen te Bergen is door de Fransen omsin geld. Men vond een gewonde Rus in het bos, hij was zo uitge hongerd, dat hij boombast at. Op 20 sept. werden er nog wel 100 Russen en Engelsen bin nen gebracht, op 21 sept. nog wel 60 en op 22 opnieuw een aantal. Bij hun terugtocht handelden de Russen erg wreed. Russen zijn dik van postuur, lomp in 't gaan, hebben groene rokken aan en velen hebben grote, rode mutsen, lijkend op bisschopsmutsen op het hoofd. De Russische gevangenen zijn erg verbitterd op de Engelsen, ze wilden die het licht wel uit hun ogen krabben. Ze voelen zich door hen bedrogen, want de Engelsen zeiden tegen de 133

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 137