De stafofficier van Brune gaf het volgende verslag: 130 19 September vielen de Engelsen en Russen aan. De Russen probeerden langs de kust naar het zuiden te gaan. De Engelsen wilden richting Oudkarspel. Tot driemaal toe vielen ze op Oudkarspel aan maar telkens werden ze teruggeslagen. Ze verlo ren daarbij veel volk en tenslotte verschansten ze zich achter de dijk, die van Oudkarspel naar Dirkshorn loopt. Op de dijk zetten ze een tweetal kanonnen. Daandels zag dat zijn voorposten de overwinning hadden behaald en werd overmoedig. Met Bonhomme, die een aanval van de Eng. Russ. Legers had te verduren langs het Noordhollands kanaal ging het minder voorspoe dig en hij vroeg Daendels om hulp. Deze stuurde hem enkele batal jons voetvol, een eskadron dragonders en zijn rijdende artillerie. De Engels-Russische legers waren inmiddels via Schoorl tot Schoorldam en Bergen gevorderd. De Bataven waren op Koedijk teruggetrokken, hetgeen niet al te or delijk was gebeurd. Dumonceau was gewond en zijn leger had veel verliezen geleden. En bij Koedijk stonden zijn mannen in een hevige kogelregen. De hen te hulp geschoten artillerie van Martuchwitz voorkwam erger en zorgde er\>oor dat Schoorldam werd heroverd. De in Bergen vechtende Russen dreigden afgesneden te worden en moesten terug. Daandels meende aanvankelijk ook dat hij bij Oudkarspel wel erg ver naar voren stond en dat voor hem ook afsnijding kon dreigen en was van plan om eveneens iets terug te trekken. Hij werd er op op merkzaam gemaakt dat wanneer hij zijn post prijs gaf, dit een aan zienlijke verdere verzwakking betekende voor de stellingen van het Frans-Bataafse leger. Een aanval vanuit Schoorldam op zijn stellin gen wist hij af te slaan. Hierdoor overmoedig geraakt riep hij uit dat hij nu ook gevangenen wenste te maken en vijandelijke stukken wilde veroveren. De beide Engelse kanonnen op de dijk voor de Engelse stelling - waar het opmerkelijk rustig was - schenen hem zeer be-

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 134