Driemaal wisten Daendels' mannen een Engelse aanval op Oudkarspel af te slaan Omdat Daendels bang was dat de in de richting van Heerhugowaard trekkende Engelse troepen hem van op zij zouden aanvallen, stuurde hij een gedeelte van zijn troepen die kant op om hem in zijn flank te dekken. Hoewel zijn leger hierdoor verzwakte, gaf hij bevel, (uit overmoed 9), de Engelse troepen, die zich ten noorden van Oudkarspel hadden verschanst, aan te vallen. De Engelsen lieten hun belagers tot vlak bij hun versterkingen oprukken en deden toen een plotselinge uitval. Daartegen was Daendels' verzwakte leger niet bestand. Het sloeg op de vlucht, achternagejaagd door de Engelsen. Bij Oudkarspel werd een legerwagen in brand geschoten en dit maakte de ver warring bij Daendels' mannen nog groter. In allerijl trokken ze terug door de Langedijker dorpen en ze werden daarbij bestookt door de hen achter volgende Engelsen, die daarbij nog de hulp kregen van de Heerhugowaard aanvallende troepen. De verliezen van Daendels' leger waren groot. De Britten achtervolgden hen tot St. Pancras. Toen stopten ze en deden geen pogingen om de versterkingen bij Pancras te veroveren. Het was aanvankelijk wel de bedoeling van de Engelsen om dit te doen, maar ze hadden vernomen dat de Fransen weer meester waren in Bergen, Schoorl en Schoorldam. Bang om zich te ver naar voren te wagen en het contact met hun kameraden te verliezen, besloten ze tot de terug tocht. Brune was woedend toen hij hoorde dat Daendels het gebied ten noorden van St. Pancras had prijs gegeven. Hij verstrekte Daendels de opdracht ogenblikkelijk het verloren gegane gebied te hernemen. Een niet al te zware opdracht: de Engelsen hadden zich geheel teruggetrok ken. Zelfs het geschut, dat Daendels eerder bij zijn haastige terugtocht naar de stellingen bij St. Pancras had achtergelaten bij Oudkarspel, vond hij on geschonden terug en kon hij toen in veiligheid brengen. De Engelsen en Russen verloren op 19 september, bij de zogenaamde "Slag om Bergen" bijna 4000 man. Bij de Fransen en Bataven sneuvelden 3000 man. 129

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 133