In een brief beschreef een soldaat van het Frans-Bataafse leger hoe hij de 10e september had beleefd: 124 Alkmaar 12-9-1799: 5de jaar der Bata. Vrijheid. Alles is gereed om de vijand aan te vallen, alleen welen we niet wan neer dit gaat gebeuren. Nauwelijks lag ik die avond een halfuur in bed, of de alarmtrom klonk, rondgaand door de gehele stad en deze. in beweging zettend. 's Nachts om 12 uur was alles gereed om uit te rukken. We rukten om 1 uur uit met ons Colon bestaande uit: 6 bataljons infanterie 1 bat. Franse infanterie, 1 Grenadiersbataljon, 2 batterijen jagers en huzaren, zware cavalerie en rijdende cavalerie Hreinartillerie. Via Koedijk opmarcherend, zagen we van verre onze voorposten aanval len, als bliksemstralen door de lucht, een huis stond in lichte laaie. We rukten verder op tot een half uur bezuiden Burgerbrug. Daar vielen we op de vijand aan. Er was van weerszijden hevig kanonvuur, maar wij dwongen de vijand om op Burgerbrug terug te trekken, waar zij verschan singen hadden gemaakt. Er volgde een hardnekkig gevecht: geholpen door grof geschut, kwam als een hagelbui uit de lucht vallen schroot las taatsen en houwitzen. Een zeldzaam gezicht wanneer men schroot uit een mortier op zich af ziet komen lijkt het of van ver een troep veldhoenders op je toe ziet vlie gen. Het was een hevig gevecht. Wij hadden veel doden en gewonden. Ook zag ik veel dode paarden langs de weg liggen. Wij namen meer dan 20 Engelsen gevangen. Onophoudelijk werd er ge schoten van 5 uur 's morgens tot 3 uur 's middags. Tegelijk viel het Franse Colon de vijand aan bij Petten op de Zijpe, een drooggemaakt meer, omgeven door hoge dijken. Dit konden we uit de verte zien. Tenslotte volgde er een bajonet-gevecht. Een Engels oorlogsschip gaf vanuit de zee de Fransen de volle laag. Hierbij werden veel Franse soldaten gewond, Wij konden de Engelsen niet verder terugdrijven dan tot Burgerbrug. Onophoudelijk arriveren hier Franse versterkingen, (de Navorser jaarg. 58)

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 128