De Alkmaarsche Courant schreef over de gebeurtenissen van 10 september o.a.: 11 september 1799. Eergisteravond moesten alle militairen uit de stad en de omgeving zich marsvaardig houden. Om 23.30 uur moesten ze allen uitruk ken. 's Morgens vroeg hoorden we het geschut in de verte bulderen Daan- dels had last om met zijn mannen naar Eenigenburg te trekken. Voor de toenmalige bewoners van St. Pancras is die tiende september een lange en angstige dag geweest. Aan doortrekkende marscolonnes en bolderende militaire wagens, galoppe rende ruiters en door paarden getrokken passerend geschut waren ze zo langzamerhand wel gewend geraakt. Maar dat was kinderspel vergeleken met hetgeen op die dag gebeurde. Op 9 september begon het reeds. Voor het middernachtelijk uur was er reeds onrust en lawaai op straat, klonken uitgeschreeuwde commando's, was er zenuwachtig geloop en gedraaf van soldaten en het gedreun van de zware wagens in de vroege morgen van de 10e september werd men wakker van het kanongebulder de gehele dag trokken er militairen in grote haast door het dorp en liep iedere burger, groot of klein, het gevaar onder de voet te worden gelo pen Daendels was woedend - hij gaf aan alles en iedereen de schuld - was boos op de hele divisie en sommigen vreesden dat hij in zijn onbe suisdheid een heel stel manschappen voor de krijgsraad zou slepen, aldus een bloedbad aanrichtend. Maar als een edelmoedig vorst schonk hij aan iedereen vergeving. Behalve aan een sergeant. Naar het oordeel van de officieren, die de sergeant kenden was het een ijverig en braaf man. Aan hem werd alles geweten - hij had de paniek aan de gang gebracht - kortom - hij werd tot zondebok verklaard en werd gefusilleerd. 121

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 125