Een Frans stafofficier had vrij veel kritiek op de manier, waarop Daandels zijn mannen aanvoerde: Daendels beschreef zijn daden van 10 september zelf als volgt: 118 Zijn legers moesten eerst een halve nacht marcheren en kwamen vermoeid op het slag\>eld aan. Bonhomme verdwaalde en dit had nooit mogen gebeuren - hij had zich beter op de hoogte moeten stellen van het terrein, dan had hij geweten dat een op de weg getekende kaart in werkelijkheid niet be stond. Nu liep hij Daendels voor de voeten. Ook Daendels maakte die dag enkele onvergeeflijke fouten: hij gaf een artillerie - officier een oorvijg en trok hem van zijn paard, dit terwijl veel soldaten toekeken Een majoor, die van een Brigade- generaal de order had om een be paalde post te bezetten vroeg hij niet om uitleg, maar hij begon hem voor het front van de troepen verwensingen en scheldwoorden toe voegen en stuurde hem daar met zijn manschappen vandaan. Even later moest de majoor met aanhang zo gairw mogelijk terug want hij dekte de flank van de troepen net op de plek, waar deze door de Engelsen en Russen werd bedreigd. Eloofdquartier te St. Pancras, 10 September 1799 De Lieutenant Generaal Daendels aan den Generaal Briine, Com mandant en Chef der Vereenigde Fransche en Bataafsche Armee. Mijn waarde Generaal, Ingevolge uw orders is mijn divisie vanmorgen om 2.30 uur uitgerukt en reeds om 4 uur waren wij meester van Haringkarspel en Dirkshorn. Daarvandaan wilden we oprukken naar Eenigenburg, maar werd ons de weg afgesneden door Generaal Bonhomme. Het gehele gebied tussen Dirkshoorn en Eenigenburg zat vol met manschappen van

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 122