De aanval werd reeds vroeg ingezet. Daandels ging 's morgens om twee uur reeds op pad. Hij bezette Haringkarspel en Dirkshorn en wilde vervolgens naar Eenigen- burg trekken. Maar hij vond zijn weg versperd dooreen ander Frans- Bataafs leger, de troepen van Bonhomme Het leger van Bonhomme was hopeloos verdwaald Op de kaart van Bon homme stond een weg getekend, die er in werkelijkheid niet was. Daarom nam Bonhomme maar een weg, die er wel was en dit was de weg, waarover Daandels naar Eenigenburg wilde gaan. Bonhomme had zelfs reeds een poging ondernomen Eenigenburg te veroveren, maar dat was mislukt Omdat hij niet verder kon, besloot Daandels af te buigen naar St. Maarten en dat aan te vallen. Op een gegeven moment waagde Daandels zich - wat al te ijverig 9 - te ver vooruit en moest toen door enkele Bataafse huzaren uit Engelse handen worden gered. Door allerlei tegenslagen kwam het leger van Brune te laat. Het begon reeds bij de Friese poort Daar was het zo'n drukte en gedrang, dat er aanvankelijk voor zijn leger geen doorkomen aan was. Toen hij in de buurt van Krabbendam was en dit wilde innemen, mislukte dit doordat op de vlucht gejaagde manschappen van een ander Frans leger hem tegemoet stormden en een grote belemmering voor zijn opmars vormden. Tenslotte gelukte het hem toch in Krabbendam te komen, maar daar bleef hij slechts korte tijd, omdat hij niet het hoofd kon bieden aan de Engelse tegenaanvallen. De grote gezamenlijke aanval van de Frans-Bataafse troepen was mislukt en dit werd vooral veroorzaakt doordat de troepen niet gelijktijdig aanvielen en elkaar in de weg liepen. Toen in de namiddag een sterke Engelse colonne een tegenaanval inzette, moesten de Frans-Bataafse legers in grote haast terugvallen op de stellin gen, die ze 's morgens hadden verlaten. Een Bataafse officier meldde later dat zijn leger die dag 1876 man verloor en dat het verlies van de Engelsen 184 man was. 117

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 121