en verder wordt vermeld dal gepasseerde dinsdag vroeg in de mor gen aanhoudend gebulder van het geschut was gehoord van de kant van Den Helder. Daar moest was aan de hand zijn. Dezelfde dag vond onder dekking van het geschut de landing van de Engelsen plaats. Donderdag en vrijdag daarna bleef het stil, maar werden er in Alk maar veel gewonden binnen gebracht. De Engelsen hadden vermoedelijk geen goede inlichtingen omtrent de sterkte van het Bataafse leger. Indien ze direct na de landing en verovering van Den Helder hun aanval in de richting Alkmaar hadden doorgezet was de ramp voor het Bataafse leger nog veel groter geworden. De Engelse bevelhebber verkoos een voorzichtiger aanpak. Hij wilde de op komst zijnde versterkingen, bestaande uit Russische en Engelse troepen, afwachten en inmiddels proberen in het veroverde gebied voedsel voor mens en dier te vinden. Opperbevelhebber Brune vond de ontstane situatie ernstig genoeg om zijn hoofdkwartier te Alkmaar te vestigen. Verder trof hij maatregelen om de Frans - Bataafse legers op zo kort mogelijke termijn te versterken. Van 2 tot 9 september groeiden deze van 10.000 tot meer dan 20.000 man. Alk maar raakte overvol. De Grote Kerk werd tot paardenstal gebombardeerd, de Kapelkerk tot hooi- en havermagazijn en de Lutherse kerk werd een opslagplaats voor stro De Zijpe was in Engelse handen. Daar tooiden heel wat mensen zich met oranje. Bang voor overslaan van de Oranje-revolutie kregen de Alkmaarse beurtschippers een verbod om naar de Zijpe te varen. Zekerheidshalve plaatste Daendels in de Alkmaarsche Courant de volgende advertentie: Gelijkheid - Vrijheid. Waar oranje-vlaggen vanaf torens en gebouwen wapperen, moeten de betrokken gebouwen in brand worden gestoken. Personen, die zich met oranje tooien, moeten gevangen worden genomen en zo zij proberen te vluchten, dood worden geschoten. Alkmaar, 8 September. Daendels. 115

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 119