met het orig berust ten omt generael major van mij ond.ge. nol. tot Oud. Riedve/t 20 Ap. 1801 M Hofd. Not(aris) pub Het eerder vermelde dagboek der Municipaliteit van Noord-Scharwoude vertelt: 11 september 6250 bossen riet gerequireert te leveren aan het hoofdkwartier van de luitenant generaal Daandels te St. Pankras en 13 september 4000 en 800 slaken en 400 minder dikke alle 9 a 10 voel als voren te leveren. Verder valt uit dit dagboek op te maken dat tussen 10 en 18 september da gelijks uit de dorpen boven Alkmaar 20 mannen werden gerequireert voor het maken van batterijen in Oudkarspel, bij de Lange balk en St. Pancras. Dat het "alle hens aan dek was" en de helpende handen niet alleen uit de omgeving maar ook uit andere delen van Holland kwamen, is op te maken uit een brief van het Departement van de Amstel, waarin werd vermeld dat dit Departement op aanvraag van Daandels de 23° september 400 werk lieden (waaronder 50 timmerlieden) naar St. Pancras had gestuurd o m voor het maken en repareren van geschutsopstellingen. Jaap van Beek maakte ons attent op een kaartje, afgedrukt in een boek van Schilstra getiteld "Wie water deert". Bij navraag bleek ons dat dit een fragment was van een door het Hoog heemraadschap uitgegeven kaart van Noord-Holland boven het Y. Deze kaart gebruikte de leiding van het Bataafs-Franse leger als stafkaart en daarop hadden ze hun verdedigingswerken ingekleurd. Schilstra gaf eerst een afdruk van de oorspronkelijke kaart en daarna eentje van de ingeteken de verdedigingswerken. Op het linker kaartje is duidelijk St. Pancras met AchterwegBovenweg, Benedetrweg vanaf de Driesprong en de Ringvaart van de HHWaard te herkennen. Op de rechter kaart wordt (een gedeelte van) de stelling bij St. Pancras weergegeven. 113

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 117