In St. Pancras waren toen de volgende legeronderdelen aanwezig: 4 eskadrons dragonders 1 compagnie pioniers met bruggen de 5e halve brigade van de 3e batterij de 5e compagnie van het 2° regiment cavalerie In Koedijk, waar Dumonceau het bevel voerde, waren om: 3 eskadrons huzaren de 6C halve'brigade van zowel de le als de 3C batterij, de T halve brigade van de 3e batterij de T compagnie infanterie de le divisie rijdende artillerie. Van Bergen tot Rustenburg en van Oudkarspel tot Alkmaar lagen de Frans - Bataafse troepen, totaal ca. 25000 man en in de volgende dagen groeide dit aantal door inderhaast van alle kanten komende legerafdelingen. Inkwartiering. Met zoveel gasten kon inkwartiering op grote schaal niet uitblijven Bergen, dat het euvel reeds langer kende, had hierover wel eens bij het De partementaal Bestuur geklaagd, vooral toen begin 1799 er naast de reeds aanwezige militairen nog een stel cavaleristen met hun paarden bijkwamen De Municipaliteit van Bergen meldde daarop aan het Departementaal Be stuur te kunnen begrijpen, dat er veel militairen bij hen voor kustbewaking aanwezig moesten zijn, maar dat het onbillijk werd gevonden dat Bergen ook de bij de inkwartiering behorende financiële last alleen moest dragen. Toen in Alkmaar voor steeds meer soldaten onderdak moest worden ge vonden werd daar een speciale inkwartieringscommissie in het leven geroe pen. Blz. 104: "en vestigde Daendels zijn hoofdkwartier in de nabijheid van de kerk van St. Pancras. In die tijd tekende J. Bulthuis de omgeving van de kerk zoals hiernaast wordt weergegeven het Kerkplein met de herberg, (de koepel is ook zichtbaar op de tekening van blz.64) 105

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 109