Daendels, van dit laatste minder op de hoogte maar wel wetend dat zijn troepen dusdanig waren uitgedund, dat ze versterking nodig hadden, zond een ijlbode naar de Agent van Oorlog met het verzoek hem onmiddellijk mankracht en munitie te sturen. De Agent van Oorlog oordeelde dat dit niet nodig was. Hij was van mening dat de Engelse invasie een schijnaanval was, die niet zou worden doorgezet en dat over enige tijd elders de echte aanval zou plaats vinden en daarvoor wilde hij zijn kruit drooghouden Daendels was hierover zo teleurgesteld dat hij er ernstig over dacht om ge heel Noord Holland prijs te geven, het geld uit de Bank te Amsterdam te halen en zich daarna terug te trekken achter de grote rivieren. Zover kwam het niet. Wel verliet het leger van Daendels de Zijpe en legerde zich in onze omge ving. Aanvankelijk werd de stelling Alkmaar - Schermerhorn - Avenhorn aangehouden. Brune, slecht te spreken over het optreden van Daendels, zei van deze: "Die vent is gek of hij is een verrader" en gaf hem opdracht het verloren gegane gebied meteen terug te veroveren. Begin september legerden de Frans-Bataafse troepen zich in de gehele Lan- gedijk en vestigde Daendels zijn hoofdkwartier in de nabijheid van de kerk te St. Pancras. Niet onmogelijk dat dit in het toenmalige gemeente- en schoolhuis is geweest. In een te Noord Scharwoude bijgehouden 'dagboek worden de laatste troepenverplaatsingen als volgt beschreven: September. Van de le tot de T zijn alle dorpen benoorden Langedijk en Koedijk met Engelse troepen allengs bezet gewordenalsoo na de bataille voorgevallen bij de Keeten. 27 Augustus tevoore de Hollanders zijn teruggetrokken naar de Zij pe. En voorts na diverse actiën aldaar voorgevallenzijn afgetrok ken. En den 287 tol 3Je Augustus te AlkmaarSchermerhorn en Avenhorn aangekomen. En zijn daarop de vier dorpen van Langedijk met sware inkwartiering van de Hollandse armee bezet geworden. 103

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 107