De Engelsen, voor wie het van groot belang was te kunnen beschikken over een goede haven, hadden vanzelfsprekend een aanval op Den Helder op hun programma staan en verwachtten daarbij zware tegenstand. Maar de gebra den duiven vlogen hun als het ware in de mond Enige dagen later som meerden de Engelsen de bij Den Helder liggende Bataafse vloot zich over te geven Aanvankelijk had Story, de bevelhebber van de Frans-Bataafse vloot hier weinig oren naar en wilde hij 'zijn eer verdedigen'. Het grootste deel van de op de vloot aanwezige matrozen voelde meer voor het Oranje boven dan voor de Bataafse leuzen en weigerde te vechten. Zo viel ook de Bataafse vloot de Engelsen zonder slag of stoot in handen. Story vertelde later: ""Ik was iets met de vloot terug ge trokken omdat in Den Helder de batterijen waren vernageld en ik daarvan geen steun meer kon krijgen. Toen de Engelse vloot naderde maakten rebellen op één van onze grootste schepen zich meester van de kruitkamer en weigerden veel matro zen om tegen de Engelsen te vech ten. Ze gooiden hun kogels over boord Een echte vaderlander, een voor stander van de goede zaak, die het Bataafse vaderland wel wilde verde digen werd door de oproermakers overboord gegooid en verdronk jammerlijk. Wat moest ik met zo'n Spotprent "The sad story of Story" bende verraders uitrichten Daendels was weinig content met de nieuwe situatie. Hij verwachtte ieder ogenblik een volgende Engelse aanval (Die bleef aanvan kelijk uit omdat de Engelsen zich eerst richting Den Helder wendden en vervolgens wachtten op de komst van de Russen). (de droeve geschiedenis van Story) 102

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 106