Vanuit zee ondersteunde het scheepsgeschut de landing en dit geschiedde zo doeltreffend dat het leger van Daendels zich heel ras terugtrok achter de beschermende duinen. Zodra de Engelsen voldoende mankracht op het strand hadden, vielen ze op het in de duinen verschanste leger van Daendels aan. Na urenlange hevige gevechten waren de Britten heer en meester van strand en duinen bij Grote Keten. 's Avonds schreef Daendels aan opperbevelhebber Brune, die inmiddels weer naar Den Haag was gegaan: ""Zoals verwacht landde de vijand tussen Groot e- en Kleine Keet en Het weer was mooi, de zee was rustig Onze jagers deden heftige aanvallen op den vijand, maar werden door 't geweervuur achteruit gedreven. Met artillerie en cavalerie konden wij in het zand- en duingebied weinig beginnen De gevechten duurden van 's morgens vroeg tot 5 a 6 uur in de avond Nu hebben wij positie ingenomen van de Zijp aan de Noordzee tot aan de Zuiderzee."" Omdat hij bang was dat het contact met de in Den Helder gelegerde troepen verloren zou gaan, gaf Daendels bevel het in Den Helder aanwezige geschut te vernagelen en ook de andere krijgsbehoeften, die niet meegenomen kon den worden, te vernietigen en vervolgens moesten de troepen Den Helder verlaten en zich bij de zijne voegen. De bevelvoerder in Den Helder Gilquin vond dit zo'n raar bevel, dat hij hieraan pas wilde voldoen nadat hij daarvoor een schriftelijk bevel had ge kregen Voor hem en zijn mannen was de nachtelijke tocht naar Daandels lang niet gemakkelijk, vanwege de omweg die in het duister door het Noordhollandse polderland moest worden gemaakt blz. 100: 27 aug 1799. Engelsen landen bij Callantsoog. Op de achtergrond de Engelse viool, gehuld in kruitdamp en de 'vlotbrug' van de cha- loupen. Op het strand oprukkende Engelse troepen. Vanaf de duinen proberen enkele Bataafse soldaten met geweervuur de Engelsen te keren, andere militairen dragen een gesneuvelde kolonel weg. 101

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 105