Bij elke stadspoort van Alkmaar gold het consigne: "Bijzondere oplettend heid is geboden." Het in de stad aanwezige garnizoen werd marsvaardig gehouden. Op 20 augustus werd de vijand voor de kust gesignaleerd, de Britten voeren in noordelijke richting. Natuurlijk werd gegist naar de eventuele landingsplaats. Een aantal militairen uit Alkmaar werd alvast richting de Zijpe gestuurd 26 augustus kwam de Franse oppergeneraal Brune in Alkmaar poolshoogte nemen. Even later kwam ook generaal Daendels. Beiden lieten zich uitvoe rig over de toestand informeren. In de ochtend van de 27e augustus hoorden de Pancrassers bij het wakker worden kanongebulder. Het kwam uit de richting van Den Helder. Vermoedelijk heeft Daendels geweten dat er iets stond te gebeuren, want hij was 's nachts om twee uur reeds op mars gegaan met zijn mannen. 's Morgens om vier uur begonnen de Engelsen met de landing. Ze hadden een enorm aantal chaloupen. Geholpen door een kalme zee wis ten ze deze kleine boten naast elkaar vast te leggen aan dreggen en ankers. De schuitjes werden vervolgens met planken overdekt en daardoor ontstond er een soort brug, waarover hun soldaten aan land konden gaan. Het bevreemdde de Engelse soldaten dat het Bataafse leger van generaal Daendels, dat zich op de duintoppen had opgesteld, wachtte met hen aan te vallen. Vermoedelijk kwam dit omdat Daendels' strijdplan niet goed werd uitge voerd. Hij had namelijk opdracht gegeven zowel uit het noorden als uit het zuiden gelijktijdig de landende troepen aan te vallen en zelf zou hij dan met zijn mannen dit vanaf de duinen doen De Bataafse strandaanval bleef der mate lang uit dat Daendels zelf de aanval opende. Maar toen hadden reeds een aantal Engelse troepen voet aan wal 99 Aanvankelijk was Daendels advocaat van beroep. Als vurig Patriot was hij een fel tegenstande van het stadhouderlijk bewind. In 1787 vluchtte hij, net als andere vooraanstaande Patriotten naar I-rankrijk. In 1795 kwam hij met de Franse legers terug naar zijn vaderland. Hij werd ver volgens generaal van het jonge Bataafse leger).

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 103