- Van de nog niet zo lang geleden verslagen Bataafse vloot werd weinig weerstand verwacht. - Verder dacht men dat veel Hollanders na vier jaar het Franse juk te hebben gedragen, dit meer dan beu zouden zijn en niet alleen de Engelse bevrij ders met open armen zouden ontvangen, maar hen ook metterdaad gaan helpen om weer een met Engeland bevriende Oranjevorst in hun midden te verkrijgen - Omdat in Oost - Europa moeilijkheden ontstonden, hadden de Fransen hun legers die kant opgestuurd en ook het overgrote deel van de hier gelegerde troepen moest aan de Oosteuropese operatie deelnemen, dus werd de verdediging van de Bataafse Republiek overgelaten aan het ongeoefende Bataafse leger. Tot de staf van de Franse opperbevelhebber in Nederland, generaal Brune, behoorde een officier en deze vertelde later het volgende over de gesteld heid van het Bataafse leger in 1799 De landing. Medio augustus werden steeds meer geruchten vernomen betreffende een op handen zijnde Engelse invasie. 98 "Uit misplaatste zuinigheid had de Bataafse regering geen goede voorzorgsmaatregelen getroffen. Het Bataafse leger was onvoldoende geoefend en onvoldoende be wapend. Ze hadden een recruten leger, dat zo groen als gras was. Pas 12 dagen voor de landing werden er voor het Bataafse leger 2000 paarden en 800 voerlieden gevorderd. Maar geen van de de partementen leverde hun aandeel. En bij hetgeen dat nog wel werd geleverd, bevond zich veel rommel: in twee maanden tijd verloren de Hollanders de helft van hun krakkemikkige paarden. De voerlieden liepen er als bedelaars bij. Ze verkochten de voor de paarden be stemde haver, hooi en stro. Hollandse officieren hielpen zelf mee bij het trekken van hun kanonnen. De Agent van de Oorlog was totaal ongeschikt. Gelukkig was de geest van de soldaten moedig.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 102