Purmer en Schellinkhout kregen weinig reacties op hun 'Notificatie' Begin augustus meldden ze aan het Departementaal Bestuur 'dat ze in hun Jurisdictie alle vlijt en ijver hadden aangewend om personen te bewegen zich als voerman of drijver van artilleriepaarden aan te melden, maar al hun moeite was helaas te vergeefs geweest Nadat de Oudorpers herhaaldelijk werden aangemaand zich als vrijwilliger op te geven dacht Purmer aanvankelijk zes vrijwilligers te hebben gevonden, maar toen het begin september zo ver was kwamen er slechts drie opdagen, nl Joh Hageman, Piet Breed en Jan Schroder Op 17 augustus 1799 berichtte de Alkmaarsche Courant dat """de Agent van Oorlog een brief had geschreven naar elk gemeentebestuur in het Departement van Texel, waarin deze vroeg om met dubbele op lettendheid en waakzaamheid alle vreemde emissarissen (spionnen) in de gaten te houden. Logementhouders werd voorgeschreven dagelijks de namen van hun gasten goed te noteren Ook moesten zij en anderen het oor te luisteren leggen of er ook oproerige gesprekken werden gevoerd of valse ge ruchten werden doorgegeven Indien men zoiets opmerkte, moest dit ogenblikkelijk worden gemeld bij de schout of burgemeester van zijn of haar woonplaats.""" Engelse wensen. Onder leiding van Napoleon had Frankrijk in een groot deel van Europa en Noord-Afrika zijn macht gevestigd Op zee had Engeland de touwtjes redelijk goed in handen. Maar hoe lang houdt een eiland zich staande als dit omringd wordt door vijandelijk gebied 9 Graag wilde Engeland enige verandering brengen in deze situatie. Met de Russen werd een verbond aangegaan om gezamenlijk een poging te onder nemen Frankrijks macht iets te beperken. Een inval in de voormalige Ne derlandse Republiek leek een voor de hand liggende mogelijkheid Voor de invasie diende een zo gunstig mogelijk tijdstip te worden gekozen. 97

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 101