Zoals wij ons nu verwonderd afVragen: Is dat nu onze rechterlijke macht werd dit een eeuw geleden ook gedaan en sprak men van klassejustitie In Frankrijk had men het Dreyfusschandaal in Friesland de evenknie van Dreyfus in de zaak van de gebroeders Hogerhuis. Domela Nieuwenhuis en Troelstra protesteerden tegen de uitbuiting van de arbeiders en trachtten dezen te organiseren Wil men tegenwoordig de op zondag gesloten winkels voor het publiek ge opend zien, toen werd gestreefd naar een volledige sluiting van de op zondag geopende winkels Verder is 1898 een bekend jaartal dat veel ouderen vroeger op school leer den als: 1898 Koningin Wilhelmina aanvaardt de regering, waardoor er een einde komt aan het regentschap van de Koningin-moeder, prinses Emma. Op 31 augustus 1898 vierde Wilhelmina haar achttiende verjaardag en werd ze, als vorstelijk persoon, meerderjarig en kon ze zelf de troon aanvaarden. Eind 1897 begon men zich reeds voor te bereiden op deze gebeurtenis en werden overal in het land plaatselijke commissies gevormd om de aftredende Emma, die bij velen erg geliefd was, een cadeau aan te bieden. Hier bestond de commissie uit de heren: L.v.dVijzel, burgemeester, J. Keizer, veehandelaar S Duif, wethouder D. Kloosterboer, akkerbouwer M.Kales, wethouder C. Slijker akkerbouwer P.H. Versteegh predikant J. Wagenaar, veehouder. G. Kempen, hoofd o.l. school. (Ik heb wel eens een (kinder)boek gezien waarin wordt verteld van een Pan- crasser jongen Maarten Nieuwland die vanuit zijn dorp de verre reis naar Amsterdam maakte om getuige te zijn van de kroningsfeesten). En verder menen we dat de rest van deze Klin geen nadere verduidelijking behoeft. 4

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 8