GASTHUIZEN De eerste gasthuizen waren te vinden in de kloosters. De kloosterlingen von den dat de ziekenverzorging één van de taken was, waartoe zij waren geroe pen. Later werden gasthuizen beheerd door stadsbesturen om zieken, die niet in staat waren om voor eigen verpleging te zorgen (o.a veel zwervers) op te vangen. Aanvankelijk behoorden in Alkmaar ook een Pest- en een Leprozen huis tot deze categorie van verpleging, later alleen gasthuizen. Aan de noordrand van Alkmaar stond 500 tot 600 jaar terug het Heilige Geestgasthuis. In 1851 vermeldde de Alkmaarse Commissie van Geneeskundig Toe- voorzigt: Of deze trots gerechtvaardigd was Meestal werden de zieken in de onhy giënische gasthuizen veel te dicht op elkaar gepropt In 1860 kwamen er 114 patiënten voor rekening van Alkmaar en daarnaast lagen er 121 zieken voor rekening van andere gemeenten De 235 verpleegden werden door de behandelende geneesheren verdeeld in: 147 gewoon ziek 7 kraamvrouwen 19 gewond 1 roodvonk 13 syphilitischen 48 gebreken van onzuivere aard In de loop van dat jaar werden 195 personen gezond verklaard, 21 overleden en 19 van hen waren op Oudejaarsdag nog ziek. In andere jaren was het beeld weinig afwijkend van het bovenstaande. Was het aanvankelijk minder aantrekkelijk om in een gasthuis te worden ver zorgd, later werd door de vergrote geneeskundige kennis en verbeterde hy giënische omstandigheden de voorkeur gegeven aan een gast huisverpleging boven die van thuis. 77 In het gasthuis werden 106 personen uit Alkmaar verpleegd en 27 van el ders. Het gasthuis behoort tot de besten, de lokalen zijn ruim en luchtig en de behandeling is geheel naar de aard der instelling.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 81