75 Fijntjes glimlachend gaat doker Destrée ons voor, zijn huis binnen. Vanaf de eerste stap in de gang zien we aan weerszijden tegen de muren, in éta ges, de schilderijen hangen. Pisarro, Monet, Manet, Degas, Renoir, Breit- ner, tekeningen van Daumier, alsof het niets is. Allemaal kostelijke bewijzen van vader Destrée 's bemoeienissen met de toenmalige schilderswereld. Maar nu dat boek, dokter Destrée. Klopt het, dat u een boek over Auvers schrijft Met enige trots wijst dokter Destrée op de tafel in de woonkamer, een zwaar ouderwets meubelstuk. Ongetwijfeld uit het notabele doktershuis uit Sint Pancras. Op tafel liggen folio-papieren, geordend op stapeltjes, bij dokumentatie- materiaal zoals historische werken en een verzameling aquarellen. En dan verelt dokter Destrée enthousiast. Het wordt een Frans boek, hij schrijft het in het Frans. Zijn opzet is die van flitsen. In markante gebeurte nissen de geschiedenis van Auvers sur Oise. Niets zwaarwichtigs, daar is de vakliteratuur voor, dat leest de nieuwsgierige bezoeker niet. Wel over merk waardigheden en personen, die de historie en de sfeer van Auvers belichten. Het zal 'Image d'Auvers' heten. Wij wagen een blik in het manuscript en lezen met één oog de inleiding. Het vloeiende Frans van Frankrijks goede schrijvers. Heldere volzinnen, een uitgebreide woordkeus, geordende gedachten, gemak van uitdrukken. Het is zo Frans als het maar kan. Hoe wordt het geïllustreerd Illustraties lijken ons onontbeerlijk in een dergelijk lichtvoetig boekje. Dokter Destrée heeft het idee om het te illustreren met aquarellen van de omgeving. Hij stelt ons het bundeltje op de tafel ter hand. Wat we te zien krijgen is lang niet mis. We bewonderen ze een voor een. Een holle weg waarboven bloeiend onkruid groeit, oude villa 's in groene tuinen langs de hellingen van de Oise. Het is precies zo als wij het tegenkwamen op onze weg. Juist die kleur, dat licht, die sfeer, juist die mengeling van ele gantie en boersheid, die typerend is voor het Franse platteland Van wie zijn die aquarellen Wie wist de uitgever hiervoor te krijgen Nu lacht dokter Destrée oprecht. Hijzelf is de schilder, zegt hij, het zijn maar aardigheidjes, dat is alles.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 79