In een boekwinkel naast Café van Gogh bladerden wij in een informatief boekje over Auvers sur Oise. Het was geschreven door een vrouw en wat zoetsappig naar onze smaak. Had de winkelier niets anders over deze streek? De winkelier schudde hoffelijk bedroefd het hoofd. Er was niets anders verschenen in luchtige trant over Auvers, Maar, zei hij, er woonde verderop in Au vers een Hollandse dokter uit Sint Pancras, die een boekje erover aan het schrijven was. Een dokter uit Sint Pancras De boekhandelaar wist zijn adres en duidde ons zo goed mogelijk de weg er naar toe uit. Dokter Destrée woont in Valhermeil, een gehucht van de langgerekte ge meente Auvers sur Oise. Zijn huis, een chalet, staat boven op een heuvel met een magnifiek uitzicht over de hellingen, beplant met hagen en oude bo men, afgewisseld door akkerland. Naar de laagte toe komen de witte huizen van het gehucht met hun rode daken samen. In de verte, tussen de boomtop pen door schittert de zilveren rivier. Met dit uitzicht voor ons, op het terras, vertelt dokter Destrée. Hij is een man van in de zeventig, middelmatige lengte, wél met de hele lichte ogen en strakke blik van de Hollander. Hij bevestigt het; inderdaad is hij dokter, huisarts geweest in Sint Pancras, van 1925 tot 1963, bijna veertig jaar dus. Hij haalt een album. Vol foto 's, heel mooie, van het imponerende dokters huis in de grote tuin, van een watertje met riet en een molen, van een be sneeuwde dijk in de winter in het wijde, vlakke land van Sint Pancras, het kan niet Hollandser. Waarom koos dokter Destrée juist Auvers sur Oise uit voor zijn oude dag Waarom niet het warme zuiden aan de Middellandse Zee, zoals eerder te verwachten is Omdat een van zijn zoons hier al woonde. De dokter wijst in het rond, om laag. De zoon had een positie in Parijs, woonde er met vrouw en kinderen tame lijk bekrompen, kon 3 hektare land - weer dat gebaar rondom - kopen. Liet 73

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 77