Hendrik Deeleman Post solliciteerde. Hij kon zich nog niet zo lang bezitter van de benodigde papieren noemen In 1849 werd hij hier benoemd en kon hij zijn praktijk beginnen als genees- heel- en verloskundige. Hendrik is een zoon van Jacob Post en Marijtje Deeleman en wat zijn achter naam betreft, was hij dus zijn tijd verre vooruit. Ook vond hij hier al gauw een echtgenote in de 19-jarige dochter van de onderwijzer der jeugd Marinus Kars. In 1855 schrijft Hendrik aan de gemeenteraad dat hij elders een huis heeft gekocht en daarom ontslag vraagt uit zijn betrekking. (Vermoedelijk was dit in Noord-Scharwoude, want in het Rijksarchief te Haarlem las ik in een brief, gericht aan de Departementale Commissie voor de gezondheidszorg dat op 14 juli 1865 de geneesheer H. Deeleman Post daar was overleden). Jaap van Beek vermeldt dat Klaas Duif in 1856 het voormalige huis van de Vries verkocht aan broodbakker Rients Turkstra. Dit deed mij denken dat het dus heel goed mogelijk is geweest dat ook Post op hetzelfde adres aan de Benedenweg heeft gewoond. Een andere veronderstelling is dat Klaas Duif, die hier burgemeester was van 1842 - 1852 en in dat laatste jaar werd ontslagen wegens het inwerking tre den van een nieuwe gemeentewet, zich in 1856 minder verantwoordelijk ge voelde voor de gemeente en het huis dus ging verkopen). Opnieuw moest de Raad van St.Pancras omzien naar een nieuwe dokter. De gemeente stelde 120,— beschikbaar, de armvoogdij deed daar 25,-- bij en de diakonen completeerden het met 30,-- tot 175,—, maar stelden daarbij de voorwaarde dat de toekomstige arts aan de Hervormde armen naast kosteloze geneeskundige hulp ook gratis medicijnen zou verstrekken Een jaar later was er nog geen serieuze gegadigde komen opdagen. De gemeenteraad probeerde het op de volgende manier aantrekkelijker te maken: in de oproep werd vermeld dat de toekomstige arts 'vrij wonen' en 'vrij armenpraktijk' zou hebben. (In ruil voor het kosteloos behandelen van armen behoeft geen huur te worden betaald). De raad had namelijk van M. Kars een huis gehuurd voor 100,— per jaar en de huur zou ingaan, zo dra er zich een chirurgijn zou melden 59

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 63