staande en gelegen ter hoogte van de huidige Van der Vijzellaan, kadastraal sectie A nr. 791. Klaas Duif verkocht huis en erf in 1856 aan broodbakker Rients Turkstra, die het in 1879 verkocht aan Jacob Tol De familie Tol was toen reeds in het bezit van het naastgelegen huis genummerd 16, dat eerder aan Gerrit Schou ten had behoord Gedurende ruim honderd jaar hebben hier vier generaties Tol gewoond (Rients Turkstra verhuisde in 1879 naar de Vuyck in Oudorp) Na de tijd van Cornelis de Vries hebben er diverse verbouwingen, afbraken en ook nieuwbouw plaats gevonden In de tijd van Cornelis de Vries zal het er op deze plek dan ook heel anders hebben uitgezien dan thans Het huis van Cornelis de Vries behoorde samen met vier andere huizen in het dorp tot de eerste klasse en was als langhuis gebouwd in hout en steen en met riet gedekt. Het huis bezat meerdere vertrekken. Op het minuutplan van 1832 staat het huis aangegeven Naast het huis wordt nog andere bebouwing aangegeven, maar die wordt in de koopacte niet genoemd Waarschijnlijk waren het schuren die ten tijde van de koop reeds waren gesloopt. De roerende goederen, waaronder doktersgereedschappen, werden beschre ven in een aparte akte, die bij dit artikel is opgenomen Uit de omschrijving van de goederen blijkt dat Cornelis de Vries zijn eigen pillen en zalfjes maakte en dat hij ook chirurgische ingrepen niet uit de weg ging. Van dit laatste getuigen de vijf lancetten, de boor en de drie kiezentrekkers. De heer Jaap Tol uit Heiloo, die jarenlang op deze plaats heeft gewoond, deelde mij mee dat in zijn tuin doornappels stonden. De doornappel bevat de stof atropine, die in de geneeskunde wordt gebruikt vanwege zijn ontspan nende werking. Het is goed mogelijk dat deze doornappels aangeplant wer den door Cornelis de Vries. Een simplitiekas behoorde ook tot de uitrusting. Hierin bewaarde hij de grondstoffen die direct als geneesmiddel werden gebruikt en niet zoals zalven en pillen, met andere stoffen werden vermengd Vandaar ook de naam sim plitiekas, een verbastering van simplica zoals de uitdrukking in het latijn luidt. Opvallend is dat ook een melkkoe op de lijst staat. De dokter maakte tevens kaas, wat blijkt uit de aanwezigheid van een kaaspers 54

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 58