Ook al dronk men geen sloot- of grachtwater, melkgerei en keukenpannen werden er wel in schoongemaakt en het duurde lang voordat het zgn. ton nenstelsel overal werd ingevoerd In de tijd toen men tot dit laatste overging en tevens de duinwaterleiding zijn intrede deed, ontdekte de Duitse arts Robert Koch hoe groot het gelijk was van degenen, die hadden aangedrongen op deze beide maatregelen. ENKELE GENEESHEREN. Een Pancrasser ziekentrooster - ook een geneesheer In de door de N.H. kerk uitgegeven losbladige bundel verhalen over de ge schiedenis van St. Pancras maakt Joop Vermeer melding van schoolmeester Jacob Stuyt. Schoolmeester, koster en voorzanger Stuyt placht zich gedurende een aantal jaren veelvuldig te buiten te gaan aan het consumeren van een overvloedige hoeveelheid alcoholica, daarmee alle eer aandoend aan de spreekwoordelijke dronken schoolmeester, maar zich tevens de ergernis van de Dorpsregenten en de Weleerwaarde en eerwaarde heren der kerkenraad op de hals halend. Gedurende een jaar of zeven had men geduld met Jacob Stuyt (de man had vrouw en kind(eren). Hij werd voortdurend vermaand, beloofde beterschap, liep vervolgens opnieuw scheldend en tierend dronken over straat, werd toen vermaningen niet bleken te helpen door de kerkenraad enkele malen onder censuur gezet Nadat was gebleken, dat al deze maatregelen om Jacob Stuyt op het rechte pad te krijgen, faalden, vond zowel de burgerlijke- als de kerkelijke regering tenslotte dat het lang genoeg had geduurd en werd Jacob op staande voet ontslagen uit zijn betrekking van schoolmeester, koster en voorzanger En toen moest Jacob iets Wel schold en vloekte hij op zijn vroegere werkgevers, maar daarmee was hij niet geholpen. Hij vond een baantje: ziekentrooster ook wel genoemd krank(en)bezoeker in de Oost. 'k Heb niet de idee dat naar deze betrekking druk werd gesolliciteerd en een mislukte schoolmeester kon allicht proberen op die manier zijn brood (en borreltje?) te verdienen. 50

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 54