op alle werkdagen vonden er spijsuitdelingen plaats van krachtige soep die afwisselend werd samengesteld van erwten - bonen - spek en vlees en per portie 5 cent kostte. In Alkmaar telde men dat jaar 211 cholera-lijders, van wie er 124 overleden. De eerste cholerapatiënten bevonden zich aan boord van in Alkmaar aanleg gende schepen. In de Pancrasser jaarverslagen over 1866 en 1867 (de cholera beperkte zich niet tot slechts één jaar) meldden: Toen in 1866 bij de gemeenteraad van St.Pancras het advies binnenkwam om in verband met de heersende cholera de kermis niet te laten doorgaan, deed de raad dit af met: "Die kermis kan wel doorgaan. Vreemden komen hier toch niet om kermis te vieren. We blijven op de kermis onder ons." Wel besloot men te onderzoeken of er 'kribben' voorradig waren om evt. cholera-lijders apart te kunnen leggen in een daarvoor geschikt lokaal Omdat St. Pancras in die tijd geen eigen geneeskundige had, werd gemaks halve maar aangenomen dat dokter Melchior van Koedijk voor het geval dat de ziekte zich in St Pancras zou openbaren, wel enige medicijnen in voorraad 48 De publikaties van voorbehoedmiddelen tegen cholera werden verricht. Op verschillende plaatsen in de gemeente waren kosteloos dranken tegen gewone diarrhé en tegen cholera verkrijgbaar. Slechts één persoon werd aangetast door de cholera en deze is gelukkig her steld. Armen, wier aanvrage om medische hulp is ingewilligd, worden door de geneeskundige te Koedijk bediend. Deze wordt hiervoor op de gewone wijze beloond. Geene der algemeene armen zijn in 1866 geneeskundig behandeld. In 1867 werden de berichten, die voorlichting gaven omtrent de bestrijding van de cholera, aangeplakt. Op 4 plaatsen in de gemeente werden gratis dranken ter bestrijding van diahrré en cholera uitgereikt Geen der heerschende ziekten hebben op de sterfte der gemeente eenige invloed uitgeoefend. ZOU hebben. (Toen Melchior in 1868 vroeg om een jaarlijkse toelage van 100,-, wees de raad dit af)

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 52