In juni werd bericht dat in Scheveningen een visserspink was binnengeko men, waarvan de stuurman en twee matrozen ziek waren en er vervolgens meer mensen in Scheveningen met de ziekte werden behept In dit deel van Holland hoopte men "dat de Goede Voorzienigheid genadig lijk zal verhoeden dat de ziekte zich hier zal uitbreken maar gedachtig aan het 'bid en werk' werd men aangemaand om geen vlees te eten van varkens, die aan de ziekte waren gestorven hetgeen volgens de berichtgeving vanwege de goedkoopte wel gebeurde. In augustus kwamen berichten dat op meerdere plaatsen in Zuid-Holland de "Oostersche Braakloop" heerste. (Cholera ging gepaard met diarree en overgeven) Daarom verbood men in Alkmaar opeenhopingen van mensen. Kermissen, ook op het platteland, werden verboden want dan waren er veel mensen bij elkaar en ook was dan de kans op dronkenschap groter. De krant bracht de opzienbarende gevallen: In Gouda is de cholera-asiatica uitgebroken. Op 4 Augustus openbaarde de gevreesde ziekte zich bij twee knapen, waarvan de een tien jaar en de ande re twaalf jaar oud was. Ze klaagden over hevige buikpijn en na verloop van twee uur overleden ze. Een goudsmid had, nadat hij twee haringen had opgegeten zich tegoed ge daan aan koud bier en hij dronk tevens water en karnemelk. Ook die werd ziek, alleen is men er niet zeker van dat hij aan cholera lijdt. In St Pancras viel het alles mee Aan het eind van het jaar meldde het Pancrasser gementebestuur aan de pro vincie dat St Pancras 'geen aanval van de heerschende ziekte kreeg te ver duren'. Uit Koedijk werd gemeld dat de gezondheid van de bewoners in 1832 over het algemeen gunstig was geweest. Wel waren er drie bedenkelijke sterfge vallen, maar volgens het getuigenis van plaatselijke chirurgijn en van de eveneens geraadpleegde stadsdokters schijnt dit niet aan gevreesde ziekte te moeten worden verweten, maar was de doodsoorzaak vermoedelijk een gevolg van armoede, verwaarlozing en een onmatig gebruik van vruchten. 45

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 49