De kranten hadden melding gemaakt van de vreselijke gevolgen, die de ziekte had in de tropische landen en eveneens dat de ziekte in opmars was naar ons land Engeland had toen veel koloniën in Azië en de Engelse soldaten namen de besmetting mee naar hun moederland. Eind 1831 had de Staatsraad Gouverneur zich reeds tot de gemeentebesturen gewend met een brief over de cholera. Twee maanden later werd dit gevolgd door een vertrouwelijke brief van G S. die vergezeld was van een lijst, waar op een aantal geneesmiddelen werden vermeld ter bestrijding van de cholera. Deskundigen uit andere landen, waar reeds cholera heerste of had geheerst, raadden deze middelen aan. De lijst vermeldde o.a. rabarba-extract, mosterd zaad, vlier, pepermuntolie, terpentijn en bloedzuigers. In de 'Alkmaarsche Courant' kon men lezen dat de cholera in mei 1832 elders in Europa reeds verwoestend huis hield. Vandaar dat G S er opnieuw op aandrongen maatregelen te nemen In Alkmaar was een gasthuis aanwezig dat vooral bestemd was voor zieken, die thuis niet konden - of, en dat kwam meer voor, die geen thuis hadden om te worden verpleegd. Een gedeelte van dit gasthuis werd afgezonderd en bestemd voor opvang van eventuele cholerapatiënten uit Alkmaar en omge ving, want niet overal was er een opvangmogelijkheid. Wel werd in Pancras en Koedijk gezorgd voor de aanwezigheid van de aanbevolen geneesmidde len Broek en Oudorp lieten G S. weten dat zij het nog niet hadden gedaan, maar beloofden wel er op korte termijn werk van te zullen maken B en W van Alkmaar maakten in de Alkmaarsche Courant bekend dat men beter geen vuilnis in de stadsgrachten kon gooien en dat het ook niet raad zaam was om er secreten in te legen. Ze vermeldden er echter niet bij dat het gebruik van grachtwater beslist moest worden ontraden. Verder moest gezorgd worden voor reinheid van de straten en dronkenschap moest worden tegengegaan, vooral groepen beschonkenen waren uit den boze Er zou worden toegezien op de verkoop van levensmiddelen, zoals vlees, vis en groente e d en wat dit laatste betreft 'alle kruisbeziën, waan>an het ge bruik als bijzonder nadeelig is veroordeeld, moeten worden weggenomen van de groenmarkten en winkels 44

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 48