Alleenzijn de huidige doktersrecepten vaak voor een leek vaak moeilijk te lezen, het schrift van 'Meester' Van der Sluys was vaak helemaal onlees baar en niet te ontcijferen Maar zijn verhaal is wel te volgen. Dit verhaal, in briefvorm, werd gemaakt naar aanleiding van een vraag van de Alkmaarse Commissie van Toevoorzigt De heren hadden gehoord dat er zich in Oudorp een ernstig ziektegeval voordeed en ze vroegen aan Van der Sluys hen in te lichten over zijn bevindingen en zijn behandeling van de zie ke^) De brief van Van der Sluys luidde: 41 Sl. Pancras, 2 Oktober 1846. Weledele Heer, De 22" September jongstleden werd ik bij Pieter Hakker, landman in de gemeente Oudorp geroepen om naar twee van zijn kinderen te kijken en waarvan ik bij nader onderzoek vond dat ze lijdende waren aan een febris putrida gecombineerd met typhus abdominalis kenbaar aan de volgende symptomata: De een, een meisje van elf jaar, had een erg rood opgezet gezicht met een loodkleurige kring om de wangen, bij het andere meisje van 9 jaar was het gezicht aard vaal en zeer ver magerd. Beiden lagen zij in eene toestand aan sluimering gelijk, de met tranen ge vulde ogen waren half geopend en de blik was strak en treurig. Op de bovenste oogleden vertoonde zich een blauwe vlek, vooral op het lin ker, de lippen en tanden waren met een zeer swart taai slijm bedekt en ge spleten, een dun opgelost stinkend bloed vloeide onophoudelijk, doch in kleine hoeveelheid uit de half geopende monden. Hen aansprekende werd ik dadelijk gewaar dat bij beiden hardhorendheid aanwezig was, echter bij de jongste in meerder graad dan bij de oudste. De tong van deze zag bruinrood, zeer droog, gespleten, die van de jongste was zeer dik en opgezet dat dezelve niet over de tanden gebracht kon worden.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 45