Na een toespraak van de voorzitter der commissie, waarin deze Cornelis en de andere leerlingen wees op De beste leerlingen, drie in getal, waaronder Cornelis de Vries, ontvingen als prijs een boekje, waarin een geneeskundig onderwerp werd behandeld In de volgende jaren behoorde hij steeds tot de betere leerlingen en verwierf zich zo het begin van een medische bibliotheek. In 1830 werd vermeld dat de diploma's van Cornelis de Vries door de com missie waren onderzocht en dat was vastgesteld dat Cornelis de bevoegdheid had om zich in een stad te vestigen als medicus. Zijn papieren werden daarop geviseerd en dat kostte hem twaalf gulden De opleiding van apothekers en vroedvrouwen verliep op dezelfde manier: eerst een aantal jaren leerjongen, dan knecht en tenslotte, nadat de nodige praktische en theoretische kennis was opgedaan, verwierven ze een diploma Van 1844 tot 1847 was Klaas van der Sluys (officieel N.v.d.Sluys) platte landsheelmeester van St. Pancras. In de Pancrasser papieren was weinig omtrent hem te vinden. Alleen een bewijs van goed gedrag. Hierin werd verteld dat zijn beroep plat telandsheelmeester was en dat hij tijdens zijn verblijf in St. Pancras zich als een goed en rustig ingezetene had leren kennen Na ruim driejaar St.Pancras, vertrok hij naar de gemeente Egmond. Een ge - meente met meer inwoners, dus zal hij daar zeer waarschijnlijk een hoger salaris hebben gekregen. Voor een kleine plaats, die niet zoveel had te bieden, was het wel eens moei lijk om een gemeentelijke chirurgijn binnen de poort te hebben. Oudorp wist ervan mee te praten. Daar moesten ze vaak een beroep doen op de dokter uit een naburige plaats. Dit leverde ons nog een verhaal van heelmeester Van der Sluys op. 40 hel nut en het voordeel dat zij uit de inrichtingen kunnen trekken en de verpligting die op hun rustte opdat ook zij eens mannen zouden worden die hunne stand eer aandeden, begon lector Van Dam hen over de verschillende takken van de anatomie te ondervragen, in hetwelk zij alleszins blijken van ijver en kunde aan de dag legden. VOORZORG

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 44