Alkmaarse genees- vroed- en heelmeesters met daarbij nog een stadsapothe- ker enerzijds toezagen op de wijze, waarop de geneeskunde werd uitgeoe fend, maar anderzijds ook direct op de ketting sprongen indien een niet Alk maarder in de stad een medisch graantje probeerde mee te pikken. Verder bemoeide de commissie zich met de opleiding van aanstaande colle ga's. Uit het diaconie-boek van de Hervormde kerk te St. Pancras blijkt dat in 1795 Comelis de Vries hier werkzaam was als chirurgijn. Hij woonde aan de Benedenweg ter hoogte van de Van der Vijzellaan. Toen woonden er in de gemeente St. Pancras ongeveer 250 a 300 personen en daarnaast nog een aantal in het bij het Koedijk behorende Zuideinde. Kaarten uit die tijd tonen aan dat de bewoning vooral plaats vond langs de westkant van de Benedenweg en rond de N.H. Kerk. In 1844 overleed deze toen ruim 70 jaar oude chirurgijn. Volgens de aante keningen in het genoemde boek verleende hij geregeld 'meesterhulp' aan door de diaconie bedeelde personen als Jan Tuimelaar, Lijs Groen en Aaltje Gelders Of hij voldeed als plattelandsheelmeester De diakenen vermeldden het niet. Wel wordt hij in de boeken van de Alkmaarse Commissie niet vermeld als iemand die bij deze heren op het matje werd geroepen, dus erg bont heeft hij het vermoedelijk niet gemaakt. In een ander verband wordt de naam Cornelis de Vries wel genoemd door deze commissie In 1815 kwam een zekere Cornelis de Vries (misschien een zoon van de Pan crasser als leerjongen bij de Alkmaarse heelmeester Joan Maurits Briehl en moest zich als zodanig laten registreren bij de Alkmaarse Commissie van Toezicht Cornelis deed praktijkkennis op bij Briehl en moest daarnaast de lessen vol gen van de Alkmaarse lector en stadsvroedmeester J. van Dam. Leerjongens waren ca 15 jaar oud en qua leeftijd kan deze Cornelis een zoon zijn geweest van de Pancrasser chirurgijn van die naam). Jaarlijks moest hij in aanwezigheid van de leden der commissie blijk geven van zijn vorderingen. leerling - knecht - meester 38

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 42