De secretaris van de commissie noteerde: De scheerder (vermoedelijk minachtend bedoeld voor chirurgijn) had dus aan een ba rende vrouw een in een kinderglas gemaakt mengsel gegeven om een voor spoedige verlossing te bewerkstelligen). Omdat Rochel niet was verschenen, werd zijn zaak uitgesteld Twee weken later was hij er wel. Maar hij ontkende in alle toonaarden dat hij aan de vrouw enig medicijn had geleverd. Dit zou hem zeker 50,-- boete hebben gekost. Omdat hij wel toegaf dat hij buiten zijn boekje was gegaan werd hem vanwege zijn armoedige omstandighe den geen boete opgelegd, maar mocht hij na een standje in ontvangst te heb ben genomen, weer vertrekken. Een Alkmaarse vroedvrouw klaagde dat de vroedvrouw van Koedijk, Jo- hanna Holle geheten, onder haar dui ven schoot. Ze had de in Alkmaar woonachtige huisvrouw van J. Stroo ker, van een kind verlost. Omdat Koedijk en Alkmaar verschil lende gemeenten waren, was de Koe dijkse buiten haar jurisdictie getreden en werd ze daarom aangeklaagd bij de officier. Voorbeelden, die duidelijk maken dat de Alkmaarse commissie, bestaande uit 37 Op de zesde van de Slagtmaand was ontboden den scheerder Rochel uit Oudorp uit hoofde dat hij aan zekere in arbeid zittende vrouw te Oudorp een middel zullende dienen tot hare spoedige verlossing zoude gegeven heb ben, wordende dit middel zijnde een menzel in een kinderglas teffens gepro duceerd. Een Pancrasser scheerder die geen drankjes verschafte aan barende vrouwen

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 41