waar men Kneipps inzichten toepaste. Prompt werd hier misbruik van ge maakt. Omstreeks 1890 werden de lezers van de Alkmaarse courant als volgt gewaarschuwd: GEEN BOERTJE. De vorige week heeft zich te Alkmaar en in omliggende plaatsen een persoon opgehouden onder het voorwendsel in betrekking te staan tot pastoor Kneipp Gemelde persoon noemt zich het boertje van Breukelen en heette, volgens zijn eigen verklaring, Hannes Vergeer, wonende Achterdijk 14 te Breukelen Op aanbeveling van een ander bezocht hij een geacht ingezetene van deze gemeente, die door het standvastig optreden van het boertje in een val werd gelokt. Het boertje kreeg 5,~, waarvoor hij kruiden en een badkuip van pastoor Kneipp zou bezorgen. Maar wat er ook kwam, geen kruiden noch een badkuip. Het boertje heeft sedertdien niets meer van zich laten horen. Bij zijn bezoeken gaf hij o.a. te kennen dat een dochter van hem voor apo thekeres studeerde voor rekening van pastoor Kneipp en dat zij eind Augus tus examen zou doen te Utrecht en dat voor die gelegenheid pastoor Kneipp naar Breukelen zou komen en dat deze dan tevens een bezoek zou brengen aan Alkmaar en Heiloo. Het signalement van het 'boertje' is: een klein persoon, rond geknipt polka haar, kale nek, vermoedelijk blauwe ogen, rond groot gezicht en een korte jas dragend. Hij is voorzien van een horloge met een ivoren kast aan een sta len ketting, een blauw aantekenboekje, een lange zwarte stok met enigszins gebogen knop en draagt witte klompen. BEROEMDHEDEN. Enkele personen, die vroeger in deze omgeving leefden, werden bekend om hun prestaties op medisch gebied In een door Simon Eikelenberg bewerkte verzameling kronieken las ik: 1500 Op dit jaar is Mr. Andries van Oudorp buyten Alckmaer doctor in de medicinen, overleeden. 29

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 33