volksgeloof Wel kon het beest iemand die daar ge voelig voor was, zere ogen bezorgen Door middel van zijn gekoer gaf deze duif ook aan dat er regen op komst was, en dat was ook wat waard. Bij Nieuwland hangt bo ven de kamerdeur nog een dergelijk kooitje, met de vermelding 1901. Dat was het jaar waarin de aan de Twuyverweg woonachtige woonachtige Jaap Bobeldijk dit hokje in elkaar knutselde In de oorlog, toen er praktisch geen zeep was te begaan, kwam scabiës of schurft vrij veel voor Bij deze erg besmettelijke kwaal het kwam net als hoofdluizen ook bij de schoonste families voor) trachten 'mijtjes' zich in de menselijke huid te drin gen, hetgeen een ondraaglijke jeuk veroorzaakt. Een schurftlijder werd van top tot teen ingesmeerd met een soort zalf en ver volgens werd hij zodanig in een aantal doeken gewikkeld, dat alleen zijn ge zicht onbedekt bleef maar de rest van zijn lichaam goed was afgedekt. Na 24 uur werd de lijder uit zijn isolement verlost en schoon geboend. Toen Siem Wognum in 1943 uit Duitsland thuis kwam had hij deze 'ziekte' als minder prettig souvenir meegenomen Noch zuster Noppen, noch dokter Destrée beschikte meer over de bewuste zalf: "Het spijt ons erg, maar we hebben geen middelen om je te helpen." 's Nachts kon hij niet slapen van de jeuk, in bed leek het of de jeuk nog erger was dan 's daags Ten einde raad stapte hij uit bed, dwaalde al krabbend door de ouderlijke woning, trok dan hier, dan daar een kast open en zag uit eindelijk een bruine fles met bleekwater.(product van Bram Glas). Hij goot een scheut van dit vocht op een doek en begon zich daarmee te be werken. Het brandde verschrikkelijk 26 Het boven de deur hangende kooitje uit 1901

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 30