In zijn ijver merkte de man niet dat hij de wagen had vastgepakt op een min der veilige plek. Eén van zijn vingers kwam knel te zitten, zo erg, dat het topje er bij kwam te hangen Dit werd verwijderd en prompt begon de wond te zweren Nadat enige fisselpotten waren geconsumeerd, verdween de ont steking. Alie den Hartigh-Schuur vertelde dat haar man Bas vroeger, omdat hij erg vatbaar was voor t b c. flink moest eten, havermout, pap, e.d. Dit leidde echter wel eens tot een snelle stoelgang Om dit wat te remmen werd ook de fisselpot gehanteerd. De verkoper zei: "Eigenlijk is het bedoeld om gebruikt te worden bij open wonden, ik kan dus niet garanderen of het hier zal helpen, maar kwaad kan het beslist niet Op de nuchteren maag, een uur of drie voor de eerste maaltijd moest het worden ingenomen. Dus werd de wekker gezet. En het werkte. Nadat enkele potten waren geconsumeerd was de spijsvertering weer normaal en ging Bas groeien heen Als Wilhelm Nieuwland een pijnlijke schouder heeft, weet hij dit vrij simpel op te lossen. In een (rode)koolblad worden een aantal kerven gemaakt, zodat er vocht uitkomt Dit gaat op de schouder, wordt afgedekt met een doek en de pijn verdwijnt Anderen vertelden dat zij dit middel toepasten bij een wond Hiervoor ge bruikte men ook wel het blad van de brede weegbree Als Anton Wagenaar klaagde over keelpijn had zijn moeder daarvoor het volgende medicijn Hol een rammenas uit en vul deze op met bruine suiker. Laat dit enige tijd trekken en gebruik de in de holte gevormde stroop. Het hielp zowel tegen keelpijn als bronchitus en werd ook met succes toegepast om de kinkhoest iets te verlichten Bij Geesje Opland, de moeder van Jaap Miessen, kon je wratten verkopen Ze bekeek die akelige dingen op je handen en betaalde er een cent voor De cent mocht je niet verkopen, maar die moest je onder de deurmat leggen, net zo lang totdat je wratten weg waren en Geesje zich de bezitster ervan mocht noemen. Pas dan was de cent van jou 24

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 28