Niek Beets wist het volgende verhaal Omstreeks 1915 begon oom Dirk er slecht uit te zien. Op een dag zag oom Siem dat hij zelfs bloed opgaf Dirk-oom voelde zich betrapt en zei: "Siem, niet tegen moeder zeggen, dat je dit hebt gezien, want dan maakt ze zich vreselijk ongerust en dat wil ik niet." Zijn broer antwoordde: "Dirk, jij bent hartstikke gek, man Ik zeg het wel, want jij bent ziek en daar moet zo gauw mogelijk in worden voorzien Zodra grootmoeder het wist, stuurde ze iemand naar dokter Melchior Die kwam ogenblikkelijk en de dagen daarop keerde hij geregeld terug. Nu was dokter Melchior een goede dokter, maar oom Dirk werd eerder slechter dan beter Wat ongerust vroeg grootmoeder hem: "Nu moet je me eens eerlijk vertellen, dokter, heeft hij een fistel Melchior krabde zich eens achter zijn oor en zei toen: "Als ik naar mijn geweten de waarheid moet spreken, dat heeft hij inderdaad. Hierop reageerde opoe met: "Wel, daar is raad op, de fisselpot." In Alkmaar was een adres, waar je zulke potten kon kopen Ze waren ongeveer een halve liter groot De inhoud moest in vieren worden verdeeld Per week moest een kwart worden ingenomen Steeds een beetje op een stukje ouwel smeren en dat opeten Toen Melchior hoorde dat zijn patiënt dit te slikken kreeg, was diens bescheid: "Wel, dan heb ik hier geen boodschap meer." Aanvankelijk eindigde hier het verhaal. Nieuwsgierig naar de afloop informeerden we hoe het oom Dirk verder was vergaan We vernamen dat hij toen 26 fisselpotten van Nierop Slothouder heeft geconsu meerd en 99 jaar oud is geworden Omstreeks 1920 zag een Twuyverwegbewo ner dat een met hout beladen wagen van de weg afraakte. Ogenblikkelijk snelde hij naar buiten en hielp mee om de wagen weer in het juiste spoor te krijgen. 23 Eén van de 26 fisselpotten van oom Dirk.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 27