GEZONDHEID We brengen een dronk uit en wensen elkaar toe: Gezondheid Want voor veel mensen is een goede gezondheid één van de belangrijkste zaken in hun leven. En ze ervaren dit letterlijk aan den lijve in tijden van ziekte Ook veel gezegden duiden er op dat een goede gezondheid één van de, zo niet de grootste, schat is die een mens kan bezitten. In ons eigen Westfries klinkt dit ook door. Jan Pannekeet vermeldt in zijn woordenboek o m.: gezondhoid" naast gezondheid werd dit ook gezegd van een gordel van baai of een doek om het lichaam warm te houden. Gezondhoidskist, een rariteit uit 1900. Door kleine stroomstootjes zou men bepaalde ziektes kunnen genezen Gezonde als zegswijze in gezonde praat zinnige praat of gespreksstof. Ze het een gezonde ziekteo.a gezegd van een vrouw die of een meisje dat menstrueert of van een vrouw, die zwanger is of in het kraambed ligt. Dokterderaai, (gedokter)het geregeld raadplegen of onder behandeling zijn van een dokter. Die dokterderaai het m 'n al een zoót geld kost. Van het woord ziek worden door Pannekeet de volgende zegswijzen ver meld: ziek is nag niet dóódDe zaak is nog niet verloren Zó ziek as 'n krab weze - doodziek zijn Veid ziekte en zeer hewwe Die is altoid ziek maar nooit dood en Die is altoid ziek of onderweg betekenen ongeveer hetzelfde. In de loop der jaren vonden we bij het zoeken naar andere onderwerpen uit onze dorpsgeschiedenis ook gegevens over kwalen en kwaaltjes, dokters, vroedvrouwen en andere zaken betrekking hebbend op ziekte en zeer We schreven het op en proberen de aantekeningen in deze Klin wat uit te werken. 21

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 25