1567 voor de Raad van Beroerten (R A. - N.Holl inv.nr 151 Copieëncollec- tie nrs 518 t/m 520) In hedendaags Nederlands samengevat verklaart een zoon van de Jan Jel- lesz. van het Verzeker schrift, Pieter Jan Jellesz., als bestuurder van St. Pancras voor de door Alva opge richte Raad van Beroerten dat in de Pancrasser kerk niets werd vernield, niemand het dorp als vluchteling heeft verlaten en ook niemand is onderge doken, er geen ketterse leer is verkondigd, kortom dat men trouw bleef aan de R.K.kerk en aan koning Filips II.) Dat dit mooie boek een plaats krijgt in onze verenigingsbibliotheek, spreekt voor zich Een heel ander staaltje geschiedenisvlijt vloeide uit de pen van Ellen Koop man. Zij beschreef als 4 - Mavo-scholier het ontstaan van St. Pancras en de bodemgeschiedenis van St. Pancras. Ze boorde diverse bronnen aan en on 19 "Pieter Jan Jelleszn. Oudt LX (60) jaren ende Jan Geerbrantzn. Oudt om trent LV (55) jaren, beyde tegenwoirdelyk schepenen van de dorpe van Sin te Pancras, vercleeren by den eede 't huerer officiën gedaen, dat zij beyde tot diversche stonden schepenen geweest hebben van de voorsegde parochiën mits welcken henlieden is kennelyck dat bynnen de voerleden twee jaren aldaer gheen oproerte gebuert en is, noch oock gheen nyenwicheden in der religie gepleecht, maer sijn altijd geweest goede ondersaten van de Co. Ma. 't wier placcaten zylieden nerstelyck onder houden hebben, frequenterende den diendt Goids Almachtich ende alle zyn Heyligen zonder aldaer te ad mitteren eenige nyeuwe leeraerts of predicanten, ende weten sy deposanten nyet dat yemandt van den voorsegde dorpe ter causen van de voorsegde nyenwicheden of troublen fugityff of latirerende is, ende aengaende den grondt van erven gelegen in de voorsegde prochie seggen die selve geheel toe te behooren de Co. Ma. t. in eygendom, ende werdt genaempt Vroonlandt daer toe eenen rentmeester of ontfanger geordonneert is omme de jaerlicxe innecomen te innen tot prouffyt van de Co.Ma. t. hoe wel dat sommige par- chelen van landen die luttel zijn nyemandt vremps en competeren dan in- gesetenen aldaer omtrent, welcke zoe voere geseyt is, goede catholicqe per sonen zijn ende nyet gesusperteert van eenighe heressie, onderteeckent met een mercken.

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 23