Tenslotte was er Jaap Kooy van Hil. Hij woonde even noordelijker dan wij aan de Benedenweg, ter hoogte van de in die tijd gebouwde Nobelhof. Lange tijd maakte Jaap deel uit van het schoolbestuur Hij zei niet veel Maar als hij iets zei, was het zaak om te luisteren, met zijn opmerkingen kon je je voordeel doen. 'k Herinner me dat we ergens een proefles meemaakten Voor mij was het de eerste of één van de eerste keren dat ik dit als hoofd van de school deed en ik voelde de verantwoordelijkheid als een last op me drukken. Naar mijn me ning bracht de man voor de klas er weinig van terecht, maar wie was ik om dat als jong broekje zonder veel ervaring, te zeggen. En de mij vergezel lende bestuursleden hadden hiervoor een vrije middag genomen dat ik ver stoutte me niet om naar hen toe te gaan met het bericht: "Het spijt me wel, heren, naar mijn mening een vergeefse reis", dit ook gezien het gering aantal sollicitanten dat we hadden. Het leek wel of Jaap Kooy mijn overpeinzingen had kunnen beluisteren, want even later stond hij op, ging eens kijken bij enkele schrijvende kinderen in de klas en terwijl hij bij me langs liep fluisterde hij: "Dit's niks, denk 'k". De man in kwestie werd niet benoemd. Jaap sprak nog het onvervalste dialect Eens kreeg ik twee amarillusbollen van hem. "Ze kosten je niets, maar die brief wil ik graag terug" zei hij Ik keek in de zak en zag niets, dat op een brief leek en vertelde hem dat "Nee" zei hij, "maar dat ding, dat jij een zak noemt, heet bij ons een brief Enkele jaren ging ik, (reeds in de tijd dat ik nog onderwijzer was) met hem op pad voor de zgn. Uniecollecte, een jaarlijkse collecte ten behoeve van het christelijk onderwijs. Een tijdrovende aangelegenheid Bij ieder huis werden we binnengeroepen. Een vaste begroeting was: We hadden jullie al verwacht. En ook werd ons steevast koffie of thee aangeboden. Door velen werd deze collecte gezien als een belangrijke aangelegenheid en voor de eigen school, die toen financieel zeer zwak stond maar ook voor veel andere, financieel nog zwakkere scholen, werd royaal gegeven. Maar men verwachtte wel dat de collectanten deze bezoeken niet gehaast zouden afraffelen, maar omstandig naar het wel en wee van de betrokken personen zouden informeren. In de regel kostte het dan ook een middag en drie avonden voordat we onze lijst met 50 tot 60 163

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 167