Dankbaar mogen we zijn voor een serie dia's getiteld 'Sint Pancras in kleu renpracht die Gert Tol en meester Bakker in die tijd hebben gemaakt 'k Herinner me nog heel goed dat Bakker in die dagen de klok van half vier bijna niet af kon wachten en op mijn lokaaldeur klopte met de woorden: "Brandsma, wat een mooie voorjaarslucht, ik moet er op uit Jij sluit straks wel af, hè Een pracht herinnering aan die tijd, toen St. Pancras ca. 1600 inwoners telde en er nog veel open plekken in het dorp waren Muzikaal was Bakker ook Onder zijn leiding en die van mej Bood werd enkele malen een kerstcantate ingestudeerd en deze werd vlak voor Kerst - de Kerstwij dingen waren toen nog niet zo talrijk als tegenwoordig - in een van de beide kerken (de R.K kerk kwam omstreeks 1970 tot stand) uitge voerd. Als organist deed het in mijn ogen wel heel erg oude bestuurslid Piet Hartman dienst De Hervormde predikant was toen ds Hans Postma Van hem maakte het duo Bakker-Tol een dia: dominee Postma op zijn brommertje. Toen nog echt een fiets met een hulpmotortje (eitje). De dominee ging dan gekleed in een gewaad dat ik in dienst had leren kennen als een 'gascape', een groen ge spikkeld camouflagepak Dit bracht Postma tot het raadsel: Kennen jullie de betekenis van het is groen en het knettert en het is zwart en het pruttelt Het eerste ben ik op de bromfiets en het andere ben ik 's zondags op de preekstoel Met zijn gereformeerde collega kon ds. Postma prima overweg Ds. Middel koop was echter een geheel ander persoon Hij gedroeg zich echt als 'de dominee'. Wanneer iemand bij de pastorie aanklopte en aan zijn vrouw vroeg of haar man ook te spreken was, werd geantwoord: 'De dominee is thuis, ik zal even vragen. Met ds. Middelkoop en zijn vrouw kwamen wij al spoedig in contact Hier aan was onze Friese afkomst niet vreemd Voordat ds. Middelkoop naar St Pancras kwam, was hij lange tijd predikant in Friesland geweest en had zul ke goede herinneringen aan die tijd, dat hij geneigd was de Friezen te ideali seren. Toch zullen degenen die het echtpaar Middelkoop meemaakten, aan hen geen slechte herinneringen hebben Maar ds. Middelkoop in een gascape op een solex - nee - dat was onvoorstelbaar 161

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 165