want Jaap slaagde er in om bij een de opleidingsschool van Rijswijk te komen en hij kreeg daar later een betrekking De naoorlogse ambtenaren- en onderwijzerssalarissen waren niet hoog Het was de periode van de WEDEROPBOUW en dat ging ten koste van veel, zo niet alles Voordat ik trouwde, had ik de hoofdakte behaald en dit maakte dat ik in het eerste jaar als gehuwd onderwijzer iedere maand niet met 190,-- thuis kwam, maar met 220,- Dus konden we per week ca. 50,- verteren. Ook de school was arm Het bestuur kampte nog met een schuld uit de op richtingsjaren, ruim 10.000,-- groot. Rente 414 a 5 Daarnaast waren er nog enkele andere verplichtingen. Eén ervan was oude Wever Jarenlang had hij de school schoongemaakt voor veel te weinig geld. Toen hij dit werk niet langer kon doen, voelde het bestuur zich zedelijk ver plicht hier iets tegenover te stellen en mocht hij bij zijn afscheid kiezen uit een bedrag ineens of zolang hij leefde een jaarlijkse toelage. (Ik meen 1 x 1000,- of x 100,-) Hij koos voor de jaarlijkse toelage en had het geluk erg oud te worden. De rente der schuld hetgeen benodigd was voor andere verplichtingen moest betaald worden uit de daarvoor geëigende vergoeding het bedrag per leerling Dit was toen voor ca. 100 leerlingen 100 x 30,3000,—. Anders gezegd voor schoonhouden, leermiddelen, brandstof en onderhoud gebouwen bleef ca 2500,-- over Geen wonder dat de penningmeester ge regeld verzuchtte "Als we eerst die oude schuld maar eens kwijt waren.. Soms had de man geen geld in huis om de salarissen uit te betalen. Indien het een speciale uitkering, zoals vakantiegeld betrof, werd via het hoofd ge vraagd of we ermee accoord gingen dat we dit zouden ontvangen zodra hij weer ruimer bij kas zat. Indien hij niet genoeg geld had om de gewone maandsalarissen te betalen, klopte hij bij een bestuurslid aan voor een tijdelij ke lening, waarna hij een enveloppe met het totaalbedrag bij het hoofd bracht en deze voor de verdere distribuëring zorgde. Eenmaal was Bakker in paniek: nadat hij ons had uitbetaald kwam hij voor zichzelf 100,- te kort De volgende dag vroeg hij ons thuis het ontvangen bedrag nog eens te controleren 'k Weet niet meer wie het was, zijn eigen 154

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 158