Vervolgens gingen we in optocht via Bovenweg en Koornstralaantje naar de Benedenweg, want daar stond het huis dat men de meester had toegedacht Toen woonde meester Scharloo daar nog in Hij had een benoeming ergens in Zuid-Holland aanvaard en was van plan om St Pancras op korte termijn te verlaten Gedurende zijn Pancrasser periode had hij zijn vrouw verloren en was met enkele kleine kinderen achtergebleven. Toen hij ons de bovenverdieping liet zien - de heren bestuursleden zaten be neden in de woonkamer - merkten we dat zijn werkkring hier ook minder gelukkig was geweest. Hij plaatste tenminste de nodige kritische opmerkin gen en zette o a een kanttekening bij mijn benoeming. Hetzelfde was ook mij opgevallen en hieromtrent wilde ik nog nader spreken met de Pancrasser bestuursleden. Bezorgde dit gesprek me een minder prettig gevoel, school - huis en dorp stonden ons meteen aan We waren uitgenodigd om na de bezichtiging een kopje koffie te komen drinken bij meester Bakker Ploeger ging ons vergezellen, Aart Schuur was van plan om huiswaarts te gaan (Hij woonde in het Zuideinde aan de Bene denweg, nu woont familielid Gert Leyen daar). Aart was gewoon om met grote stappen door het leven te gaan, van verre herkende je hem aan zijn manier van lopen. Bij het afscheid nemen trachtte hij mij te verleiden tot het nemen van een grote stap Op zijn gemoedelijke manier zei hij: "Nou meester, je hebt nou alles gezien, school en huis, ik dacht je moest het nou maar doen Hoewel het ons heel goed toeleek, hapte ik nog niet toe. Aan Aduard was beloofd hun nog enkele dagen tijd te gunnen en die belofte wilden we houden En er was nog iets anders dat me tegenhield. In een jaarboekje werd vermeld dat de school van St Pancras 121 leerlingen telde. Dat was precies genoeg voor 4 onderwijzer(s)(essen) Aanwezig waren reeds mijnheer Bakker en de mij toen nog onbekende juffrouw Bood en juffrouw Verweel Wanneer ik er bij kwam, was het bestand weer compleet Maarzodra er één leerling minder zou zijn, was het uit met de pret. Dan moest de school het met 3 leerkrachten doen Ik vond het maar een wankele positie en kon me daarom de kritiek van mijnheer Scharloo enigszins indenken. Toen we afscheid na men van de Pancrassers heb ik me dan ook in die geest uitgelaten: Mensen, het staat ons hier best aan, maar die 121 leerlingen Jullie vertelden wel dat in 138

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 142