Ook de zaal deed voor meer doelen dienst. Die werd gebruikt als vergader- en repetitieruimte van diverse clubs, zoals de gymnastiekvereniging S S S met mijnheer De Rie, de Christelijke Vrouwen bond, de Damclub en het christelijk gemengd koor "Looft den Heer' onder leiding van Paul Kok. Van de laatste club hing een grote medaillekast in de zaal. De zangvereniging had in de hoogste afdeling diverse prijzen behaald trad geregeld op voor de N C R V.-radio en na de oorlog had ze zelfs plan nen om een tournee door Amerika te maken Gedurende enige tijd was Paul Kok ook een geregelde onderwijzer in mijn klas. De NCRV hield een zangwedstrijd voor scholen en Kok deed daaraan mee Helaas kwamen we niet verder dan een of twee keer proef zingen Later voegde zich bij het bont gezelschap, dat gebruik maakte van de oude zaal, nog de muziekvereniging Irene onder leiding van de heer Bruistens. Achter de zaal was een school met vier lokalen.(later kwam er nog een vijfde bij) Bij onze eerste kennismaking was de kunstgranieten vloer van de gang nog nat van de zaterdagse beurt die schoonmaker (metselaar) Piet Nierop er op had losgelaten kort voordat wij binnenkwamen. Elk klaslokaal had in de hoek een kolenkachel, waaruit een lange ronde me talen pijp kwam om de rookgassen af te voeren en die tegelijk ook nog enige warmte afgaf. Als onderwijzer behoorde je te weten, hoe je met dit materiaal moest om springen Soms gebeurde het dat de school schoonmaker in alle vroegte wel de kachel had aangemaakt, maar dat deze naderhand weer was uitgegaan Dan stapte je een koud lokaal binnen en moest je als de weerga trachten er wat warmte in te brengen. Hier hadden ze daarvoor een mooi hulpmiddel: naast iedere kachel lag een zogenaamde gaspook. Als de gaskraan open werd gedraaid, kon het uit de pook stromende gas worden aangestoken De bran dende gaspook diende tussen de (aanmaak)turven te worden gelegd en na verloop van korte tijd vatten die vlam en duurde het niet lang meer of de kachel begon warmte af te geven De lokalen waren iets aan de kleine kant, maar ze zagen er gezellig uit en hadden ook een heel stel van die leuke kleine raampjes, die zorgden voor de toetreding van het nodige daglicht 136

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 140