Prinsengrachtschool in Den Haag, gedurende de oorlogsjaren hoofd van Het Baken en tevens plaatselijke verzetsleider van St Pancras was ge weest. Tevens hoorde ik dat hij over de proefles, die hij van mij had meegemaakt, net zo slecht was te spreken als ik. Bij een bezoek aan bevriende Pancrasser schoolbestuursleden hoorde hij dat men binnenkort een nieuwe onderwijzer uit Friesland verwachtte En toen hem werd verteld wie dit was en waar de nieuwe vandaan kwam, was zijn reactie geweest: "Hoe konden jullie die nou benoemen Wel, die benoeming kwam als volgt tot stand: Op een herfstachtige vrijdagmorgen in 1949 kreeg ik opnieuw bezoek en wel van twee delegaties tegelijk. De ene kwam uit het Groningse Aduard, de andere uit St. Pancras Nadat ik mijn onderwijskundige talenten ten toon had gespreid, de nodige zweetdruppels had vergoten en aan het einde van een zware ochtend de jeugd naar de weg had geleid werd me door de Groningse commissie, die nog een slachtoffer wilde bezoeken en daarom met spoed wilde vertrekken, gezegd: "Die lui uit St. Pancras willen je benoemen, maar neem het alstublieft niet meteen aan, want wij willen ook graag nog eens met je spreken." Van de Pancrassers herinner ik me het levendigst Joannes Ploeger Een zeer meelevende en vriendelijke mijnheer, waarbij je je direct op je gemak voelde, en die leefde voor zijn school en zijn kerk. De commissie bestond uit vier personen Ik meen dat Jaap Keizer en Cor Madderom ook als bestuursleden mee waren gekomen Meester Bakker maakte grote indruk op me want hij praatte als Brugman Aan één stuk door. In het kort was zijn verhaal: Het schoolbestuur heeft ons gemachtigd om een sollicitant, die ons aanstaat, te benoemen We hebben met zijn vieren even ruggespraak gehouden en hoewel je niet een jongeling zonder gebreken bent, durven we het toch wel met jou te wagen We willen je benoemen en stellen voor dat jij en je verloofde morgen naar Pancras komen om de school en het huis te bekijken 133

De Klin - Sint Pancras | 1998 | | pagina 137